Spojte se s námi


Novinky

Skotská premiérka bojuje o referendum o nezávislosti na Spojeném království. Jaká je situace?

Publikováno

dne

Skotsko čeká velmi zajímavý rok. Země, která spadá pod Spojené království, totiž touží po naprosté samostatnosti. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová je odhodlaná dosáhnout referenda. Jaká je nyní situace?

Spojené království může být poměrně brzy o jednu zemi chudší. Skotsko totiž touží po nezávislosti. To ovšem není žádná novinka. Když se ale v roce 2014 konalo referendum o nezávislosti, hlasovalo 55 % Skotů proti samostatnosti.

Následoval ale brexit a situace se otočila. Touha po samostatnosti vzrostla. Pro opuštění Evropské unie se totiž ve Skotsku příliš nehlasovalo. Naopak. Země s jedinečnou historií a kulturou vidí v EU mnoho pozitiv a výhod.

Skotská premiéra Nicola Sturgeonová, předsedkyně Skotské národní strany, hodlá dělat maximum, aby se její lid dočkal dalšího referenda. Potvrdila to i svým spolustraníkům na konferenci v Aberdeenu.

Sturgeonová nesouhlasí s britskou konzervativní vládou, vymezila se i proti labouristické opozici. Jejím cílem je vyhlásit 19. října příštího roku referendum o skotské nezávislosti.

Právě nezávislost byla hlavním tématem projevu skotské premiérky. Nečeká ji ale nic jednoduchého. V úterý a ve středu se na možnost vyhlášení referenda bez souhlasu Londýna zaměří britský nejvyšší soud.

Na to má ovšem Sturgeonová jasnou odpověď: „Kdyby měl Westminster alespoň trochu respektu pro skotskou demokracii, nebyl by žádný soud potřeba.“

Londýn ovšem argumentuje výsledky posledního referenda. Navíc připomíná, že referendum před osmi lety bylo vyhlášen pod podmínkou, že půjde o jednu příležitost za generaci.

Sturgeonová si pak uvědomuje, že nezávislost není všelék, nicméně věří, že se je nadějí na lepší budoucnost. „Referendum neznamená, že bychom se chtěli k Británii obrátit zády, ale že chceme stát po jejím boku jako rovnocenný partner,“ dodala.

Zdroj: Sky News, BBC, The Guardian

Oblíbené