Spojte se s námi


Hudba

Skladba, která vás hluboce zasáhne. Píseň 1916 od kapely Sabaton popisuje jednu z nejkrvavějších bitev v lidských dějinách

Tragický pohled do lidské historie. I tohle nabízí nedávno vydaná skladba s názvem 1916 od švédské kapely Sabaton. Řeč je o slavné bitvě na řece Sommě, která je známá jako jedna z nejkrvavějších událostí 1. světové války. Už jste si 1916 stihli poslechnout?

Publikováno

dne

Tragický pohled do lidské historie. I tohle nabízí nedávno vydaná skladba s názvem 1916 od švédské kapely Sabaton. Řeč je o slavné bitvě na řece Sommě, která je známá jako jedna z nejkrvavějších událostí 1. světové války. Už jste si 1916 stihli poslechnout?

Jedna z nejkrvavějších operací 1. světové války, to byla bitva na řece Sommě. A právě o této události zpívá švédská kapela Sabaton ve svém nedávno uvedeném EP Stories From The Western Front (Příběhy ze západní fronty).

Konkrétněji Joakim Brodén a spol. zpívá o britských dobrovolnících s nulovými válečnými zkušenostmi. Ti do armády narukovali s příslibem, že budou moci bojovat po boku ostatních, jak už je ostatně uvedeno v závěru videoklipu.

Názvem skladby je pouze rok 1916, přičemž její oficiální videoklip pouze na YouTube má aktuálně téměř jeden a půl milionu zhlédnutí.

Sabaton tuto skladbu zařadil také do svého turné s názvem The Tour To End All Tours, v rámci kterého Švédové v květnu zavítali také do České republiky, konkrétněji do Ostravy.

Ovšem zpět k 1916. Kapela si na této písni dala zvlášť záležet. A to nejen v důsledku toho, že námětem k vytvoření této písně se stala původní deska z alba Motörheads 1916.

Bitva na řece Sommě

Jeden z nejbrutálnějších aktů lidské historie – takto by se dala interpretovat bitva v rámci 1. světové války. Válčení na Sommě začalo 1. července a trvalo do 18. listopadu 1916.

Zkráceně se jednalo o akci britských a francouzských vojsk, jejichž cílem bylo prolomit německou obranu a proniknout do týlu německé skupiny armád v Noyonském výběžku.

Podrobný popis a důsledky celé bitvy například velice dobře popisuje server History.com, avšak v krátkosti. Britská armáda utrpěla 57 470 obětí, aby získala pouze tři míle nepřátelského teritoria.

A jak opět stojí v závěru videoklipu, každých 4,4 vteřiny byl zabit jeden muž. Naprosto šílená představa. Devatenáct tisíc Angličanů bylo zabito před polednem, celá generace byla zničena během tří hodin.

Celá generace mužů v severním Lancashiru a jižním Yorkshiru byla zcela vyhlazena. Na konci bitvy přesáhl počet obětí na obou stranách 1 milion. Na 6 kilometrů území bylo zabito více než 300 tisíc lidí.

Zdroje: Sabaton, History.com

Oblíbené