Spojte se s námi


Novinky

Ruští hackeři provedli kybernetický útok na Českou republiku, oznámil Rakušan

Publikováno

dne

Ruští hackeři napadli systémy nejen vládních, ale i soukromých institucí. S touto informací původně přišel Vít Rakušan, a to takřka ihned po jednání vlády. K útoku se přihlásila skupina Killnet a jejím terčem byl především portál veřejné správy.

„V tomto případě máme detekováno, že se jednalo o útok ruských hackerů na české systémy. Útok byl veden proti České republice, jejím státním a soukromým institucím,“ uvedl Rakušan po jednání vlády, jehož slova ocitoval server České noviny.

Tito hackeři kromě portálu veřejné správy napadli také systémy Českých drah a některých letišť (konkrétně se jedná o ta v Karlových Varech a Pardubicích).

Jak ale také Rakušan dodal, žádná data, která by obsahovala citlivé údaje o občanech České republiky neunikla, a tak označil tento útok za neúspěšný.

Ke kybernetickému útoku na Českou republiku se přihlásila skupina Killnet a kromě portálu veřejné dráhy či Českých drah napadli systémy Komerční banky a O2. Celkově se jedná o zhruba deset napadených webů.

Ani jedna ze společností však žádný útok nezaznamenala. Výraznějším potíže má na tomto poli firma Czech Point, kterou sužují problémy s kyberútoky již několik měsíců.

Podle Rakušana je zapotřebí mít na paměti, že Ruská federace již nepovažuje Českou republiku za přátelskou zemi. Vladimir Putin v nedávném čase rovněž prohlásil, že ČR nemá právo posílat na Ukrajinu jakoukoliv vojenskou pomoc.

Na vzniklou geopolitickou situaci se tak musí Česká republika pomalu, ale jistě připravovat. Je totiž možné, že tento kybernetický útok byl pouze jedním z prvních pokusů.

Zdroje: NÚKIB, České noviny

Oblíbené