Spojte se s námi


Novinky

Rusové varují Švédsko a Finsko před vstupem do NATO. Hrozí hypersonickými a nukleárními zbraněmi

Publikováno

dne

Blízký přítel současného ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval Finsko a Švédsko před vstupem do NATO. Pokud se pro vstup rozhodnout, pak již nebude moci být řeč o bezjaderném Pobaltí.

Švédsko a Finsko uvažují kvůli ruské invazi na Ukrajinu o vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). To se ovšem nelíbí Rusku, které se proti této myšlence několikrát ohradilo. Nyní se k situaci vyjádřil i blízký přítel Vladimira Putina.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který byl hlavou státu v letech 2008 až 2012, prohlásil, že pokud se oba státy k tomuto kroku skutečně uchýlí, nebude moci být řeč o bezjaderném Pobaltí, kde má Rusko svůj Kaliningrad.

Medveděv, který je nyní místopředsedou ruské Rady bezpečnosti, mluvil o tom, že bude potřeba poté obnovit rovnováhu, což se rovná posílení pozemní, námořní i vzdušné síly v Baltském moři.

„Žádný rozumný člověk nechce vyšší ceny a vyšší daně, natož zvýšené napětí podél hranic. Nikdo nemůže chtít hypersonické zbraně a lodě s jadernými zbraněmi doslova na dosah ruky od svého domova,“ cituje Putinova přítele agentura Reuters.

Finsko s Ruskem sdílí hranici o délce 1300 kilometrů. Jeho premiérka Sanna Marinová prohlásila, že o vstupu Finska do NATO se rozhodne v několika příštích týdnech.

„Doufejme, že zvítězí zdravý rozum našich severních sousedů,“ dodal Medveděv, jehož slova odrážejí myšlení Kremlu.

Zdroj: Reuters, CNBC

Oblíbené