Spojte se s námi


Novinky

Ruská propaganda v akci. Matka žijící v Rusku nevěří své dceři, že je její město pod ruskými útoky

Publikováno

dne

Války píšou vždy specifické a zajímavé příběhy, nejinak je tomu v případě ruské invaze na území Ukrajiny. Posledním unikátním příběhem, který hýbe sociálními sítěmi a médii, je o ženě, jejíž město je pod ruskými útoky, a rodiči žijícími v Rusku, kteří jí nevěří.

Cenzura médií v Rusku si vybírá svou daň. BBC v pátek zveřejnilo těžce uvěřitelný příběh pětadvacetileté Oleksandry, která žije v ukrajinském Charkově, tedy v městě, které je pod ruskou palbou.

Od začátku ruské invaze se Oleksandra ukrývá se svými psy v koupelně ve svém bytu. Její matka žije v Moskvě, pravidelně spolu komunikují. Matka však nevěří tomu, co její dcera říká.

„Nechtěla jsem rodiče vyděsit, ale začala jsem jim přímo říkat, že umírají civilisté a děti. I když si o mě dělají starost, říkají, že se to muselo stát náhodou. Ruská armáda by prý nikdy neútočila na civilisty, takové věci dělají podle nich Ukrajinci,“ vyjádřila se Oleksandra pro BBC.

Rodičům ukazuje i videa, přesto je nedokáže přesvědčit o realitě. Naopak, její rodiče prý pouze opakují to, co slyší z ruských státních médií, které jsou pod naprostou kontrolou.

„Chápou, že se tu děje nějaká vojenská akce, ale říkají, že nás sem Rusové přišli osvobodit, nic nezničí, nikomu neublíží a zaměřují se jen na vojenské základny,“ přiblížila Oleksandra, jaký názor mají její rodiče.

Zatímco Rusové útočí na obytné čtvrti, ostřelují i fronty na vodu, zabíjí civilisty a používají je jako lidské štíty, ruská státní média nic takového neukazují. Stejně tak neukazují záběry z protiválečných demonstrací v ruských městech. Stále jen informují o „osvobozování“ Ukrajiny.

Ruským parlamentem navíc prošel nový zákon, který znamená, že za šíření „falešných“ informací o ruské invazi hrozí obviněným až 15 let vězení.

Zdroj: BBC, Twitter

Oblíbené