Spojte se s námi


Ekonomika

Ruská letadla čelí téměř úplnému zákazu vstupu do západního vzdušného prostoru

Publikováno

dne

Ruské aerolinky čelí téměř úplné blokádě vzdušného prostoru na západě. Podle mnohých zástupců EU je právě většina evropských zemí připravena zakázat ruským aeroliniím létat nad územím Evropy.

Potvrzení rozhodnutí ohledně zákazu vstupu do vzdušného prostoru EU očekáváme v neděli 27. února. Podle informací serveru BBC by už se ale mělo jednat o formální záležitost.

Tabule na moskevských letištích Domodědovo a Šeremetěvo v neděli ukazovaly hned desítky zrušených letů, včetně těch do Paříže nebo Vídně.

Například ruská letecká společnost S7 Airlines na svém facebookovém účtu oznámila, že nejméně do 13. března ruší lety do mnoha evropských zemí.

Největší ruská letecká společnost zvaná Aeroflot prohlásila, že do 26. března zruší své lety do Lotyšska a Rumunska, do 28. března nebudou letadla této společnosti létat do Prahy a Varšavy.

Ruská letadla aktuálně již nesmí vstoupit do vzdušného prostoru České republiky, Polska, Rumunska, Bulharska, Slovinska a nesmí přeletět ani nad pobaltskými státy.

Tříměsíční zákaz ruským aeroliniím uvalilo také Německo, následovat má také Španělsko, Francie, Dánsko, Nizozemsko a Itálie. Kromě těchto zemí se k tomuto kroku rozhodlo rovněž Finsko, Belgie, Irsko a Rakouskou.

Omezení letů nad mnoha zeměmi tak zapříčiní, že ruská letadla budou muset využívat okružní trasy a samotné lety se tak v důsledku vyhýbání se mnoha vzdušným prostorům výrazně prodlouží.

Zdroje: BBC, Euronews

Oblíbené