Spojte se s námi


Auta

Řízení v zimě přináší větší zodpovědnost. Na co byste měli myslet?

Řízení v zimě bývá dosti specifické. Auto se na sněhu chová o poznání jinak a tomu musíte kromě stylu řízení přizpůsobit i samotné vybavení. Na co byste neměli v žádném případě zapomenout?

Publikováno

dne

Řízení v zimě bývá dosti specifické. Auto se na sněhu chová o poznání jinak a tomu musíte kromě stylu řízení přizpůsobit i samotné vybavení. Na co byste neměli v žádném případě zapomenout?

Základem jsou bezesporu zimní pneumatiky. Ty musí mít český řidič povinně od začátku listopadu do konce března. Kromě tohoto období musí na zimní pneumatiky přezout také, když je na silnici sníh, námraza nebo lze očekávat, že taková situace nastane.

Obecně se doporučuje používat jednu sadu pneumatik maximálně pět let. Jejich opotřebením se totiž prodlužuje brzdná dráha automobilu a při dlouhodobějším užívání se taková dráha může prodloužit až o několik desítek procent.

Zkontrolování stavu všech kapalin by mělo být samozřejmostí. Doporučuje se mít tekutější motorový olej, jenž je vhodný pro zimní období. Ten můžete doplnit kvalitní nemrznoucí chladící kapalinou.

Do auta můžete dokoupit také nemrznoucí směs do ostřikovačů či škrabku na okno. Při námraze nebo silném sněžení vám jistě přijde vhod.

Kromě kapalin byste také měli mít optimálně nastaveny světla. Ty jsou velmi důležité zejména v zimě, kdy je venku šero. Dávejte ale pozor, ať nimi neoslňujete protijedoucí auta.

A pokud jsme u světel, doporučujeme mít v autě vždy schovanou baterku pro případ potřeby. Nikdy nevíte, kdy ji využijete. Hlavně při případném spravování závady na autě vám ušetří mnoho času.

V zimě také bývá potřeba dávat zvýšený pozor na baterii. Při nižších teplotách totiž může znatelně klesat její kapacita. Proto ji před zimou raději nechte zkontrolovat.

S tím vším byste měli být na zimu náležitě vybaveni. Nejdůležitější však je přizpůsobení stylu jízdy venkovním podmínkám. Tím byste měli většinu problémů eliminovat.

Zdroj: Autoweb

Oblíbené