Spojte se s námi


Kultura

Rajčatová válka! Šílený festival La Tomatina láká každý rok tisíce návštěvníků, kolik zaplatíte na vstupném?

Každý rok při poslední srpnové středě se ve španělském městečku Buñol poblíž Valencie odehrává jedinečný festival známý jako La Tomatina. Každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. La Tomatina je doslova rajčatovou válkou, kde na sebe účastníci hází právě rajčata. Kam až sahá historie tohoto festivalu?

Publikováno

dne

Každý rok při poslední srpnové středě se ve španělském městečku Buñol poblíž Valencie odehrává jedinečný festival známý jako La Tomatina. Tento festival je jedním z nejvíce zábavných a neobvyklých svátků na světě, který každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. La Tomatina je doslova rajčatovou válkou, kde na sebe účastníci hází právě rajčata. Kam až sahá historie tohoto festivalu?

Historie tohoto festivalu sahá až do roku 1945. Vše to vlastně začalo, když na náměstí města Buñol po sobě několik dětí začalo házet rajčaty. No a co začalo jako spontánní událost, se stalo tradicí, ačkoliv její počátky stále nejsou úplně jasné.

Zprávy o tomto festivalu se ovšem postupně šířily a v roce 1950 bylo nakonec rozhodnuto, že La Tomatina se stane oficiální událostí. Od té doby se koná pravidelně každý rok, přičemž se stále zvyšuje počet návštěvníků.

Kdy a kde?

La Tomatina se koná vždy poslední středu v srpnu. Přestože hlavní událost trvá pouze několik hodin, festival samotný může trvat několik dní, během kterých Buñol nabízí různé kulturní a společenské aktivity.

Samotný festival La Tomatina začíná už brzy ráno, kdy na náměstí města Buñol dorazí kamiony naložené rajčaty. Ona rajčatová bitva pak trvá asi hodinu, přičemž po jejím skončení se hasiči pokouší vyčistit celé náměstí a přilehlé ulice, jež je výrazně zbarveno do červené barvy.

Chcete se také zapojit?

Letos už to bohužel nestihnete, obvykle se ovšem vstupenky kupují předem online. Za jednu zaplatíte 12 eur, tedy necelých 300 Kč.

Letošní ročník tohoto festivalu navštívilo patnáct tisíc lidí, účinkujícím bylo rozdáno neuvěřitelných 120 tun už přezrálých rajčat. Zajímavostí je, že podobné množství rajčat se spotřebuje každý rok.

V průběhu události se pak v ulicích pochopitelně vytvoří více než metr hluboká rajčatová kaše. Mnoho účastníků se v ní dokonce rozhodne vykoupat. Díky celosvětové pozornosti je tento festival jednou z nejvíce multikulturních událostí ve Španělsku.

Závěrem…

La Tomatina je zkrátka jedinečným a zároveň velmi zábavným festivalem, který poskytne nezapomenutelný zážitek všem, kteří se rozhodnou zapojit.

Je to ideální příležitost pro ty, kteří chtějí zažít tradiční španělskou kulturu a zábavu v jednom. Pokud hledáte neobvyklý způsob, jak strávit svůj srpnový den ve Španělsku, určitě byste neměli minout festival La Tomatina v Buñolu.

Zdroje: iRozhlas, CNN, La Tomatina

Oblíbené