Spojte se s námi


Novinky

První kontroly na farmářských trzích nedopadly dobře! Kritizována je hlavně hygiena a výroba

Publikováno

dne

Během prvních 5 měsíců provedla Státní veterinární správa kolem 120 kontrol farmářských trhů. Mezi největší nedostatky zařadila porušení zásad výroby a dodržování hygieny.

U každého pátého prodejce se setkala s nedodržením teplot u potravin a jejich nízkou ochranou před vnějšími vlivy, špatným skladováním. Vyzdvihla ale také nejasný původ výrobků, špatnou manipulaci a také špatné značení zboží.

Padly i první pokuty. Zatím nejvíce, a to 50 tisíc korun, musel zaplatit prodejce v Praze. Ten prodával na trzích bez povolení.

Přes léto hodlají kontroly zpřísnit a zvýšit jejich počet. Především teplé počasí sebou nese velké riziko kazivosti potravin a s ní spojených nežádoucích zdravotních problémů.

Státní veterinární správa má předem nahlášeno, kteří prodejci budou na trhu. Většina zde není poprvé. Pokud se mezi prodejci objeví nějaký nováček, čeká ho kontrola přednostně.

Pravidelné kontroly prodeje potravin živočišného původů mají pomoci nejenom ke koupi kvalitních a zdravotně nezávadných potravin, ale také mají kupujícího ochránit před nekalými praktikami některých prodejců.

V minulém roce proběhlo v ČR na 400 kontrol. Z toho 54 prodejců neprošlo a částka za pokuty se tak vyšplhala na skoro půl milionu korun.

Zdroj: Státní veterinární správa ČR, TN, iDNES

Oblíbené