Spojte se s námi


Ekonomika

Průměrná mzda v České republice klesla téměř o čtyři procenta

Publikováno

dne

Vysoká inflace ovlivňuje negativně reálnou průměrnou mzdu v České republice. Průměrná mzda totiž v prvním čtvrtletí tohoto roku klesla téměř o čtyři procenta. Očekává se, že inflace bude růst mezd ovlivňovat celý rok.

Průměrná mzda v České republice během prvního čtvrtletí reálně klesla v průměru o 3,7 procenta. Ve statistice je zahrnuta také inflace, která průměrnou mzdu citelně ovlivňuje.

ČTK oslovila analytiky, kteří zveřejnili své odhady. Podle ekonomů přitom situace může být ještě horší, když inflace bude znehodnocovat růst mezd v průběhu celého tohoto roku.

Ještě větší reálný pokles prý lze očekávat ve druhém čtvrtletí. Pokud by se však do statistik nezahrnovala inflace, tak by průměrná mzda stoupla zhruba o 7,2 procenta.

Podle ČTK zveřejní údaje o průměrných mzdách Český statistický úřad v úterý 7. června. Současně dodává, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

„Letošní rok bude ve znamení výrazného poklesu reálných mezd ve většině odvětví ekonomiky. Průměrná inflace se může pohybovat až okolo 14 procent a to je číslo, na které se naprostá většina firem při navyšování mezd nedostane. Zvlášť když vedle drahých surovin začínají stále více do nákladů zasahovat vysoké ceny energií všeho druhu,“ nechal se slyšet hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka lze očekávat pokles reálných mezd okolo osmi procent. Dále prohlásil, že v prvním čtvrtletí rostly rychleji mzdy v soukromém sektoru, kde se pozitivně promítlo vyplácení ročních odměn.

Zdroj: ČTK, ČSÚ

Oblíbené