Spojte se s námi


Rady a tipy

Příliš nábytku nebo špatné využití světel aneb Největší chyby, které dle designérů lidé dělají při zařizování domácnosti

Podle expertů z AN Interior se lidé ve svých domovech často dopouštějí několika základních chyb, které negativně ovlivňují jejich interiéry. Mezi nejčastější chyby patří přeplnění pokojů nábytkem, nedostatečné využití světel, příliš nudné užití barev, ignorování měřítka a proporcí a zapomínání na osobní invenci.

Publikováno

dne

Podle expertů z AN Interior se lidé ve svých domovech často dopouštějí několika základních chyb, které negativně ovlivňují jejich interiéry. Mezi nejčastější chyby patří přeplnění pokojů nábytkem, nedostatečné využití světel, příliš nudné užití barev, ignorování měřítka a proporcí a zapomínání na osobní invenci.

Dle The Sun má Nicole Hussey dlouholeté zkušenosti s proměnami interiérů. Proto se snaží jednoduše vysvětlit, jak se vyvarovat zmíněných chyb a zpříjemnit si tak živobytí. Byla svědkem těch nejúžasnějších proměn, stejně jako následků bezpočtu designových rozhodnutí, kterých majitelé domů později velmi litují.

„Ačkoli kreativita by nikdy neměla být potlačována, existují určité meze, které by se neměly překračovat. Často to vede ke zbytečné přeplácanosti, ve které se pak nikdo ze členů domácnosti nemusí cítit dobře. Stejně tak naprostá sterilita bez nápadu nepůsobí hezky,“ řekla Nicole.

Přeplněné pokoje nábytkem

Přeplněné pokoje nábytkem mohou vytvořit stísněný a klaustrofobický dojem. Místo toho bychom měli upřednostnit minimalistický přístup a vybírat kusy nábytku, které splňují svůj účel a zároveň jsou esteticky přitažlivé. Je důležité, aby každý kus měl dostatek prostoru a v pokoji by mělo zůstat alespoň pár metrů volného prostoru pro chůzi kolem nábytku.

Nedostatečné využití světel

Další chybou je nedostatečné využití světel. Spoléhání pouze na stropní osvětlení může vytvořit nudnou atmosféru. Namísto toho bychom měli kombinovat různé druhy osvětlení, abychom vytvořili v místnosti patřičnou hloubku nebo teplo. Také je dobré používat stmívače a zvážit barevnou teplotu žárovek, která ovlivňuje atmosféru.

Nudné užití barev

Častou chybou je, když se držíme bezpečných barev a nechceme experimentovat. Zatímco příliš mnoho neutrálních barev může vést k nevýraznému prostoru, tak zase přehnaně výrazné barvy mohou působit rušivě. Doporučuje se najít vyvážení barev a používat pravidlo 60-30-10, tedy dominující barva by měla tvořit 60 % místnosti, sekundární barva 30 % a zvýrazňující barva 10 %.

Ignorování měřítka a proporcí

Nerespektování měřítka a proporce se řadí k poměrně obvyklým chybám, kterých se lidé dopouštějí. Každý kus nábytku a dekorace by měl odpovídat velikosti místnosti. Velké kusy nábytku mohou zahltit a malé předměty se mohou ztratit. Je důležité před nákupem zvážit velikost prostoru a vybrat vhodný nábytek odpovídající velikosti dané místnosti.

Zapomínání na osobní invenci

A poslední chybou, kterou ve článku zmíníme, je zapomínání na osobní otisk. Místnost, která je přeplněna designovými prvky, nedokáže vyjádřit osobnost jejího majitele. Může působit neosobně a chladně, i když třeba na první pohled dokonale.

Doporučuje se přizpůsobit si prostor a vystavit si předměty, které o vás něco vypovídají. Vypráví vaši osobní cestu. Může jít o vytvořené umělecké předměty, fotografie, suvenýry nebo zajímavé kousky členů vaší rodiny.

„Pokud se vyvarujete těchto běžných chyb promění se váš domov v útočiště, které rezonuje s vaším jedinečným stylem a pohodlím. Pamatujte si, že nejpůsobivější interiéry jsou ty, které odrážejí podstatu těch, kteří v nich žijí,“ zakončuje Nicole.

Zdroje: The Sun, AN Interior

Oblíbené