Spojte se s námi


Ekonomika

Přijde další navýšení. Hypotéční úvěry mají být nejdražší za posledních 20 let

Publikováno

dne

Inflace stoupá strmě vzhůru a u cen hypoték tomu nebude jinak. Chystá se totiž další navýšení základní úrokové sazby, díky čemuž se hypotéční úvěry stanou nejdražšími za posledních dvacet let.

Aktuálně činí výše základní úrokové sazby v České republice 5,75 % a už nyní je nejvyšší od roku 1999.

O jejím navýšení posledně rozhodla bankovní rada, a to na začátku května, tehdy se dokonce jednalo 0,25% navýšení.

„Všechno nasvědčuje tomu, že opravdu budeme muset jít ještě výše. Naše prognóza už tak očekávala vyšší sazby, než jsme nakonec na posledním jednání bankovní rady zvolili. A vývoj je – bohužel – stále proinflační,“ řekl Jiří Rusnok, končící guvernér ČNB, v rozhovoru pro Aktuálně.

Po posledním navýšení úrokových sazeb také koruna opět o něco více oslabila, bankovní rada se tak momentálně bude zabývat dalšími alternativami, jak zmírnit dopady inflace.

Na základě jeho slov se rovněž neztotožňuje s názorem, který před nedávným časem vyslovil nově nastupující guvernér Aleš Michl. Ten totiž pronesl, že zvyšování sazeb už momentálně ničemu nepomůže.

„Nicméně bez zvyšování sazeb prostě není možné přivést inflaci do patřičných mezí. To je iluze,“ poznamenal dále Rusnok.

Za nešťastné řešení považuje postup hned několika evropských vlád, které snižují ceny snižování daní a dalšími prostředky. To je podle něj momentálně velkým negativem a bezesporu to ovlivňuje ekonomiku celé Evropy.

Zdroje: Aktuálně, Seznam Zprávy

Oblíbené