Spojte se s námi


Lifestyle

Příběhy ze života: Můj poslední den bude sobota. Nemocná dívka podstoupila eutanazii, zemřela v přítomnosti svých rodičů

Lauren Hoeve se rozhodla pro dobrovolnou eutanazii. Byla ji diagnostikována myalgická encefalomyelitida. Na webových stránkách sdílela své poslední okamžiky i důvod, proč se rozhodla svůj život ukončit a najít konečně klid.

Publikováno

dne

Lauren Hoeve se rozhodla pro dobrovolnou eutanazii. Byla jí diagnostikována myalgická encefalomyelitida. Na webových stránkách sdílela své poslední okamžiky i důvod, proč se rozhodla svůj život ukončit a najít konečně klid.

Z posledního příspěvku mladé Lauren mrazí. Jedná se o její poslední okamžiky života. Vzhledem ke zhoršené kvalitě jejího života se rozhodla ukončit svůj život. Její konečné rozhodnutí pro eutanazii padlo v roce 2022.

Lauren byla v roce 2019 diagnostikována myalgická encefalomyelitida (ME). Volně se vysvětluje jako nezhoubný zánět centrálního nervového systému doprovázeného bolestí svalů. Mezi typické symptomy patří vyčerpání, potíže s pamětí a pozorností, bolesti kloubů a svalů, problémy se spánkem, časté infekce nebo například špatná termoregulace.

V tuto chvíli bohužel neexistuje žádný lék. Zdravotní péče se zaměřuje především na zmírnění symptomů a zlepšení každodenního života pacientů.

Rozhodla se zemřít v přítomnosti svých rodičů

Dle The Mirror na svém blogu Hersenmist potvrdila, že velký den bude 27. ledna 2024. Bude se jednat o její poslední sobotu. Rozhodla se zemřít doma v přítomnosti svých rodičů. Na svých webových stránkách měla velké množství čtenářů, kteří s ní sdíleli poslední roky života.

Vzkázala jim: „Rozhodla jsem se zveřejnit datum a čas, protože vás všechny tento okamžik velmi zajímal. Ze zkušenosti vím, jak může být důležité vědět, kdy se to děje, abyste o tom mohli přemýšlet. Můžete třeba zapálit svíčku, jestli chcete.“

Lauren dodala, že byla připravena směřovat ke konečnému míru, tedy pryč od svého současného stavu plného utrpení. Využila chvíle, aby požádala své čtenáře, aby počkali do 14:30, než zveřejní své komentáře. Tou dobou už totiž nebude mezi námi.

„Vracím se k tomu, jaké to bylo, než jsem se narodila: žádná existence, žádné vědomí. Konečný mír.“

„A prosím, nepřejte mi šťastnou cestu. Přála bych si, abych jela na výlet (dovolená na pláži by byla fajn), ale myslím, že se vracím k tomu, jaké to bylo, než jsem se narodila: žádná existence, žádné vědomí. Konečný mír,“ sdílela.

„Nevím, jestli stihnu napsat další příspěvek, ale pokud ne: rád bych poděkovala všem, kteří tu pro mě byli v době mé nemoci – a zvláště v době, než jsem oznámila své přání eutanazie. Ať už to bylo tím, že si se mnou hezky popovídali na sociálních sítích, občas se zeptali, jak se věci mají, vedli hluboké rozhovory o utrpení a smrti nebo když jste nenacházeli slova, posílali pěkná videa se zvířaty. Jestli se známe dlouho a dobře, nebo jen málo, to je jedno. Díky vám se cítím méně sama a jsem za to velmi vděčná,“ rozloučila se Lauren.

Pozdější informace již potvrdily, že Lauren zemřela v poklidu ve společnosti svých rodičů a nejlepšího přítele. Tedy přesně tak, jak si to přála. Aktualizace zněla: „Lauren zemřela ve 13:55 v přítomnosti svých rodičů Leonie a Petera a jejího nejlepšího přítele Lau. Rádi bychom vám poděkovali za váš soucit a podporu. Leonie, Peter a Lau.“

Lauren čelila řadě komplikacím, když chtěla získat povolení k eutanazii. Tento proces je v Nizozemí legální od roku 2002. Laurenina matka sdílela, že její srdce krvácí, protože chtěla pro dceru udělat vše, co mohla. Každý rodič by se snažil zkusit všechny možnosti, než by přijal myšlenku eutanazie.  

Její maminka Leonie napsala: „Stále byla plná života, ale nedokázala si představit, že se zvládne dožít 30 let, natož 60 nebo 80 let. Měla velké bolesti. Jediným světlým bodem je, že se už nemusím bát, že o svou dceru přijdu. Přesně vím, kde je.“

Zdroj: Daily Star, Neunavni, The Mirror, Hersenmist

Oblíbené