Spojte se s námi


Novinky

Prezidentské volby by podle nového průzkumu v prvním kole ovládli Andrej Babiš a Petr Pavel

Publikováno

dne

Prezidentské volby se pomalu blíží a spolu s nimi pravidelně vychází různé průzkumy. Ten nejnovější zveřejnila průzkumná společnost Ipsos, dle níž jsou největšími favority pro první kolo Andrej Babiš a Petr Pavel.

Společnost Ipsos zveřejnila na svém webu výsledky nejnovějšího průzkumu týkajícího se nadcházejících prezidentských voleb. Podle průzkumu by první kolo voleb ovládl Andrej Babiš, který přitom ještě ani kandidaturu neoznámil.

Bývalý premiér a lídr hnutí ANO by podle průzkumu získal 31,7 procent hlasů. Volební potenciál však dosahuje až 38,8 procent. Právě v potenciálu Babiše překonává generál Petr Pavel, který svou kandidaturu oznámil jako jeden z prvních.

Pavel v modelu získal 23,8 procent hlasů. Jeho volební potenciál však dosahuje až 39,2 procent. Na třetím místě skončila Danuše Nerudová s 10,8 procenty a více než 20procentním potenciálem.

Dále se v průzkumu postupně umístili Marek Hilšer (7,5 procenta), Pavel Fischer (6,5 procenta), Josef Středula (5,4 procenta), Miloš Vystrčil (4,8 procenta), Karel Janeček (3,2 procenta) a Tomáš Zima (1,5 procenta).

Babiš vyhrává u seniorů, Nerudová vítězí u nejmladších voličů

Z průzkumu jasně a nepřekvapivě vyplývá, že Andrej Babiš je populární mezi seniory. Ve věkových skupinách od 60 do 69 let a nad 70 let by získal 44, respektive 42 procent hlasů.

Petr Pavel v průzkumu zabodoval nejvíce u věkové skupiny od 50 do 59 let, kde by získal 30 % hlasů, tedy stejně jako Babiš.

Mezi nejmladší skupinou, kterou tvoří respondenti od 18 do 21 let, pak mají největší podporu Danuše Nerudová (21 procent) a Marek Hilšer (16 procent). V této věkové skupině mimo jiné Babiš nejvíce ztrácí.

Zdroj: Ipsos, ČTK, Aktuálně.cz

Oblíbené