Spojte se s námi


Různé

Požár na Tenerife stále není pod kontrolou. Evakuováno bylo více než 7 000 lidí 

Na španělském ostrově Tenerife se lidé stále bojí o své blízké, domovy, majetek. Během vteřiny totiž mohou přijít o všechno. Již několik dní trvající požár se hasičům nedaří dostat pod kontrolu.

Publikováno

dne

Zdroj: Pixabay

Na španělském ostrově Tenerife se lidé stále bojí o své blízké, domovy, majetek. Během vteřiny totiž mohou přijít o všechno. Již několik dní trvající požár se hasičům nedaří dostat pod kontrolu.

Oheň se zatím nedostal do turistických oblastí, nicméně podle agentury Reuters lidé musí utíkat ze svých domovů a jen čekají, kdy ohnivé peklo skončí. Agentury DPA uvádí, že evakuováno bylo na 4 000, aktuální informace hovoří o více než 7 000 lidech, kteří své domovy opustili nebo jsou v nich zavřeni.

Hlavní turistické oblasti zatím nejsou zasažené

Prudké plameny osvětlovaly noční oblohu z páteční noci na sobotu. Požáry jsou sice na ostrovech běžné, nicméně tentokrát se jedná o ten největší za posledních 40 let. Horké a suché počasí hasičům a dobrovolníkům zásah neulehčuje. 

K tomu je nutné počítat s celkem nedostupným terénem a také větrem, který požár rozšiřuje dál po okolí. Naštěstí ale neohrožuje turisty v největších resortech. V noci z pátka na sobotu se zvýšily teploty na ostrově, klesla vlhkost a vítr zesílil.

Proto bylo v sobotu ráno potřeba udělat další opatření a evakuovali se další lidé. „Počasí se změnilo a my jsme museli evakuovat města na severu Tenerife, konkrétně pět oblastí,” řekl médiím Manuel Miranda, regionální radní pro územní politiku.

Je tak vyšší procento pravděpodobnosti, že se může požár dostat i do hustěji zabydlených oblastí. Dvě letiště fungují bez omezení a turisté na dovolených se nemusí ničeho obávat. Tenerife patří mezi oblíbené destinace, kam každý rok zavítají tisícovky Čechů.

České celebrity mají na Tenerife vlastní domy

Situaci okolo požáru na ostrově sledují nejen novináři po celém světě, ale také osobnosti, kteří na Tenerifé vlastní nemovitosti. U nás je to například Alice Bendová, Marek Ztracený nebo herečka Patricie Pagáčová. Nejedna celebrita zde dokonce žije.

Požáry letos způsobily problémy nejen na španělském ostrově, ale také v jiných zemích. Nedávno s ohněm bojovali v Řecku nebo Chorvatsku. Některé země ale trápí naopak přebytek vody, záplavy a povodně. Podle expertů bude mít počasí takový výkyvy čím dál častěji kvůli klimatickým změnám.

Zdroj: Reuters, Deník

Oblíbené