Spojte se s námi

Auta

Portugalskou rallye ovládl Fin Rovanperä! Na pódiu také jezdci týmu Hyundai, český závodník Erik Cais ulomil kolo

Pátý podnik letošního ročníku WRC ovládl finský závodník Kalle Rovanperä. Úřadující v Portugalsku zapsal své první prvenství v sezóně 2023, na pódium se postavili také Dani Sordo a Esapekka Lappi.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v rallye 2023 mělo od pátku do neděle na programu svůj pátý podnik letošní sezóny. Rallye v Portugalsku vyhrál úřadující šampion Kalle Rovanperä, jenž zároveň obhájil vítězství z loňského ročníku a posunul se do čela šampionátu.

Stále teprve dvaadvacetiletý finský závodník ovládl už v pátek tři rychlostní zkoušky, v sedmé v pořadí skončil druhý. Ve druhém dni dokonce zvítězil v pěti ze sedmi možných etap, v těch zbylých dvou získal prvenství Španěl Dani Sordo.

Závodník týmu Hyundai Shell Mobis WRT však v neděli už další výhru nepřidal. Naopak Rovanperä skončil druhý v šestnácté etapě, poté vyhrál sedmnáctou etapu a tu úplně poslední. Finský talent tak rallye v Portugalskou ovládl s přehledem, když na něj Sordo ztratil celkově přes 54 vteřin.

Třetí a poslední příčku na stupních vítězů si zajistil další Fin Esapekka Lappi. Sordův týmový kolega vyhrál v Portugalsku vyhrál sice pouze dvě erzety, pravidelně se ovšem umisťoval v nejlepší pětici.

Na čtvrtém místě skončil Estonec Ott Tänak, který před sezónou z týmu Hyundai odešel a připojil se k Fordu. Ten už však na vítěze portugalské rallye ztratil přes dvě minuty. První pětici uzavřel Thierry Neuville (Hyundai) se ztrátou téměř osmi a půl minut.

Vedení v elitní kategorii WRC tedy převzal Rovanperä, jenž letos získal zatím jediné vítězství. V úvodním podniku sezóny 2023 v Monte-Carlu dojel druhý, poté ve Švédsku, Mexiku a Chorvatsku zaznamenal tři čtvrtá místa.

Na kontě má nyní 98 bodů. Hned sedmnáct bodů na něj ztrácí druhý muž pořadí šampionátu jezdců Tänak, který letos získal rovněž jen jedno vítězství, konkrétně ve švédské rallye.

Se ziskem 69 bodů je na třetí příčce jezdec Toyoty Elfyn Evans, shodný počet bodů má na kontě jeho kolega Sébastien Ogier. Pouze bod ztrácí na pozici číslo 5 Belgičan Neuville.

Už druhou rallye v řadě nedokončil český závodník Erik Cais. Ten v Chorvatsku havaroval už v úvodní rychlostní zkoušce. V Portugalsku se mu stala osudnout celkově jedenáctá erzeta, kde svému vozu Škoda Fabia ulomil kolo.

Zdroje: WRC, Vodafone Rally de Portugal