Spojte se s námi


Cestování

Porto: město mnoha tváří vás zavede do věhlasné čtvrti Ribeira, portských sklepů a voňavých kaváren

Publikováno

dne

Porto, ležící podél ústí řeky Douro, je ideálním výletním místem pro milovníky rozmanitých historických šperků, gastronomických zážitků a lenošení na pláži.

Porto je druhým největším městem Portugalska a najdete jej na Pyrenejské poloostrově u Atlantského oceánu. Historické centrum bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a zároveň je portugalskou národní památkou. Naopak západní část se nachází u oceánu, tudíž je častým místem relaxace a vodních radovánek.

V Portu panuje středomořské klima, tudíž jsou zde parná léta a mírné zimy. Na dovolenou můžete vyrazit kdykoliv během roku, jen v zimních měsících hojně prší. Letní teploty běžně vystoupají až na 38 °C a z Prahy jste letecky v Portu za necelé tři a půl hodiny. Za dvě hodiny jízdy autem od letiště Porta jste v sousedním Španělsku, kde se pokocháte hned čtyřmi památkami UNESCO.

Nezaměnitelná atmosféra vás vtáhne do historie

V Portu si zamilujete toulky úzkými romantickými uličkami, kde na každém rohu vysedávají v kavárničkách místní obyvatelé a louskají noviny. Ve čtvrti Ribeira se pokocháte pohledem na keramické mozaiky, jimiž jsou ozdobeny domky, pekárny a krámky. Ribeira nabízí přehlídku starobylých kostelů, které jsou překrásné stejně jako výhled na most Luís. Jakmile projdete celou promenádu Cais da Ribeira, spatříte dvoupatrový most z bezprostřední blízkosti.

Historické jádro Porta je skvostem, který musíte vidět. Ihned vás zaujme katedrála a románský kostel Cedofeita, ale také gotický kostel svatého Františka a samozřejmě pozůstatky městských hradeb, které pamatují významné události města. Barokní domy v Portu se pyšní pozlacenou výzdobou interiérů, o čemže se můžete přesvědčit v kostele sv. Františka a sv. Kláry. Za prohlídku stojí i dechberoucí burzovní palác, náměstí Libardade a zahrady Křišťálového paláce.

Nevšední zážitek slibuje prohlídka knihkupectví Livraria Lello, jehož design se stal inspirací J. K. Rowlingové pro vzhled knihovny oblíbené knižní série o Harry Potterovi. Nesmíte minout vlakové nádraží Sao Bento, na kolena vás dostanou interiérové malby na modrých kachličkách.

Porto nabízí také pláže!

Kroky turistů míří na oblíbenou širokou pláž Praia de Matosinhos. Snadno se na ni dostane autobusem i tramvají. Nejlepší na tom je, že je kousek od ní portugalské akvárium Sea Life. Možná se vám zalíbí největší písečný koberec Praia da Luz, kde očekávejte obrovské vlny a studenou vodu. Nedaleko od ní je pevnost São João da Foz.

V Portu budete mít možnost spatřit synagogu Kadoorie, která je největší na Pyrenejském ostrově a jedna z největších v Evropě. Maják Farolim de Felgueiras se tyčí na pravém břehu řeky Douro. Od roku je mimo provoz, ale dříve se pyšnil viditelností 9 námořních mil. Bezplatný vstup potěší do zahrad Jardins do Palacio Cristal, místo plné zeleně, klidu a úžasných západů slunce najdete jen kousek od Porta.

Když se vypravíte do metropole 23. – 24. června, zúčastníte se svátku svatého Jana (během tzv. nejdelší noci se veselí, hoduje a tančí), první květnová neděle je zasvěcena slavnosti studentů Queima das Fitas.

Bezpochyby musíte ochutnat tradiční portugalskou kuchyni, do níž patří hovězí dršťky s fazolemi, populární pokrmy z tresky a sardinky, vrstvený masový sendvič Francesinha, smažené vepřové maso i sarrabullo – jídlo z vepřové krve. Hodování zakončete křehkým dezertem Manteigaria ze žloutků a cukru. Povinností je ochutnávka portského vína, nejlepší je k dostání v portských sklepech, které je příjemné prozkoumat. Ať už ale vyzkoušíte cokoli, Porto si zkrátka zamilujete.

Zdroje: Redakce, Rady na cestu, Obleť svět, portugalsko.net

Oblíbené