Spojte se s námi


Ekonomika

Plynárenský gigant Gazprom zastavil své dodávky do Nizozemska. Země odmítá ruskou měnu

Publikováno

dne

Plynárenský gigant Gazprom zastavil své dodávky plynu do Nizozemska. Zemi se totiž nelíbilo, že musí tyto dodávky platit v rublech. Jaké další alternativy tedy aktuálně Nizozemci mají?

Úderem posledního květnového dne přestala ruská plynárenská společnost dodávat plyn do Nizozemska. Právě nizozemská firma GasTerra, která dovoz plynu na nizozemskou půdu zajišťuje, nezaplatila za plyn, který byl do země dodaný v dubnu.

GasTerra přitom již dříve avizovala, že nehodlá přistoupit na platby v rublech, jak požadoval Kreml. Nizozemsko však žádné potíže co do úbytku zásob plynu neočekává.

Pakliže by totiž GasTerra přistoupila na platby v rublech, narušilo by to sankce EU uvalené na Ruskou federaci, přičemž by si firma musela zřídit bankovní účet v Rusku. A právě to představuje příliš velké finanční a provozní riziko.

Smlouva společnosti GazTerra s Gazpromem vyprší 1. října a momentálně tedy nelze očekávat její další prodloužení. Nutno podotknout, tato společnost dodává plyn nizozemským úřadům, energetickým firmám a velkým průmyslovým společnostem.

Podle nizozemské vlády se však ani jeden ze subjektů nemusí o dodávky plynu obávat. Nizozemský kabinet se totiž už na konci dubna rozhodl, že se pokusí ukončit závislost této země na ruském plynu.

To Nizozemsko hodlá nahradit úsporami energií, lepší, respektive zvýšenou energetickou účinností a dovozem z jiných zemí. Podle serveru Dutch News také kabinet dříve prohlásil, že momentálně neplánuje začít využívat plyn z nalezišť v Groningenu, jako náhradu ruského plynu.

Jak také informuje server Aktuálně, Gazprom rovněž informoval o tom, že od 1. června zastaví dodávky plynu do Dánska a do Německa britské firmě Shell Energy.

Zdroje: Dutch News, Aktuálně

Oblíbené