Spojte se s námi


Hudba

O-Zone se proslavili díky „krádeži“. Jejich největší hit před nimi bez souhlasu zpopularizoval někdo jiný

Doba jejich největší slávy je sice už dávno pryč, jejich hit však dodnes lze slyšet na různých akcích, případně jeho melodie slyšíme v jiných písních. O-Zone se přitom proslavili zejména díky „krádeži“.

Publikováno

dne

Doba jejich největší slávy je sice už dávno pryč, jejich hit však dodnes lze slyšet na různých akcích, případně jeho melodie slyšíme v jiných písních. O-Zone se přitom proslavili zejména díky „krádeži“.

Jako jedna z mála skupin z východní Evropy se prosadili do světa. O-Zone se dostali na hudební mapu světa hlavně díky jednomu hitu. Dragostea din Tei.

V mnoha hitparádách se tato skladba dostala na první místo. Její melodii můžeme v některých skladbách slyšet dodnes. Kdysi ji Rihanna a rapper T.I. využili v úvodu své písně Live Your Life.

Jinou písní však rumunsko-moldavský popový boyband neprorazil. A už jen to, že uspěli s se skladbou Dragostea din Tei, vlastně byla zajímavá souhra nejrůznějších náhod.

Od roku 2002 žili v Rumunsku, právě na rumunský trh svou hudbu cílili. V zemi začala jejich hvězda rychle stoupat. Do Evropy však zmíněný hit neprosadili oni, nýbrž rumunsko-italská zpěvačka Haiducii.

O-Zone vděčí za úspěch „krádeži“

Když O-Zone napsali skladbu Dragostea din Tei, stala se v Rumunsku rychle hitem. Zejména v hudebních klubech ji hráli často. Jenže se jednalo o úspěch jednoho léta, na podzim jako kdyby se na ni zapomněla.

O pár měsíců později si ovšem skladbu vzala do parády zpěvačka Haiducii, která s ní ovládla italskou hitparádu před hvězdami jako Black-Eyed Peas či Evanescence.

Skladbu pojmenovala stejně, nijak však neprosila o svolení ji využít, ani nežádala. Prostě tak učinila. Jakmile se píseň stala hitem v Itálii, padala častá otázka, kdo je původní tvůrce.

Italská nahrávací společnost Time Records kontaktovala O-Zone, se skupinou podepsala roční kontrakt a skladba byla znovu nahrána. Rychle se rozšířila po Evropě, posléze i do světa.

Hvězdný boyband se snažil na svůj hit navázat jinými písněmi, bohužel už se to ale nikdy nepovedlo. O-Zone tak mají na kontě pouze tři studiová alba. Poslední bylo vydáno v roce 2004.

Zdroj: Radio Free Europe, Radio Liberty

Oblíbené