Spojte se s námi


Novinky

Noví protestanti v Rusku mají modrožlutou barvu a jsou z plastelíny

Publikováno

dne

V ruském Petrohradu začaly nové protesty. Nezúčastňují se jich ale lidé, nýbrž jejich náhražky v podobě plastelínových panáčků. Panáčci z modelíny, drátů či papírů mají většinou modrožlutou barvu a drží transparenty vyjadřující nesouhlas s válkou na Ukrajině. Informoval o tom deník The Moscow Times.

V lednu a únoru se v Rusku konaly protestní akce proti režimu prezidenta Vladimira Putina a jednání ruských orgánů v zahraničí. Protesty však byly brutálně potlačeny. Policie používala k zadržení lidí násilí a zadrženo tak bylo kolem 12 000 lidí. Následně byli odsouzeni k odnětí svobody. Vláda poté navrhla a odsouhlasila způsob a výši trestů.

Občané Ruska mají zákaz organizovat a zúčastnit se jakýchkoliv demonstrací. Hrozí jim za to trest 8 až 15 let ve vězení. Zároveň nemohou ani svobodně vyjádřit svůj názor proti ruské agresi v sousední Ukrajině. Ruská vláda schválila trest 15 let odnětí svobody nebo pokutu 300 000 rublů, což je v přepočtu asi 66 tisíc korun za „šíření nepravdivých zpráv“.

Ústřední postava aktivit proti Putinovi je Alexej Navalnyj. I ten byl v průběhu protestů na začátku roku zadržen a odsouzen na 2 roky a 8 měsíců.

Ruští občané si tak našli jinou cestu a svůj nesouhlas vyjadřují skrze panáčky, které umístí na jakékoliv místo a vyfotí je. Snímky následně sdílí na Instagramu, na účtu, který najdete pod názvem Malenkij piket. V překladu Malý protest. Snímky, kterých začíná přibývat, mají velký ohlas a celá protestní akce se šíří i do jiných měst v Rusku.

Režim Vladimira Putina doma aplikuje cestu „hrubé síly a svalů“ a je přesvědčen o jejich účincích, které momentálně zkouší uplatnit i v Evropě. O EU se vyjádřil jako o líných a zbabělých politicích, které je možné si koupit.

K upevnění jeho přesvědčení mu dopomáhá např. příklad německého exkancléře Gerharda Schrödera, který v Rusku prosperuje z vysokých odměn. Cestu zastrašování tedy volí zcela účelně a považuje ji za účinnou.

Zdroj: The Moscow Times, IDNES, České noviny

Oblíbené