Spojte se s námi


Novinky

Nigerijský arcibiskup bude v Česku zastupovat Vatikán. Výměna apoštolských nunciů sebou nese i možnou změnu pražského arcibiskupa

Publikováno

dne

Papež František jmenoval nového apoštolského nuncia, stal se jím Jude Thaddeus Okolo (65). Informovalo o tom tiskové oddělení Vatikánu. Stávající Charles Daniel Balvo míří do Austrálie. Bude mít Praha nového arcibiskupa?

Apoštolský nuncius zastupuje v dané zemi Svatý stolec (Vatikán) a jako jeho velvyslanec zajišťuje diplomatický styk s danou zemí. Vzhledem k pravomocem, kdy se apoštolský nuncius podílí i na výběru biskupů, není vyloučena případná výměna pražského arcibiskupa.

V tuto chvíli zastává funkci Dominik Duka. Ten ale již dovršil věku, kdy se obvykle funkce předává jinému nástupci a tak není vyloučené, že co nevidět budeme mít nového pražského arcibiskupa.

Rozhodnutí o jeho výběru však náleží Vatikánu. Ten obdrží od apoštolského nuncia působícího v Česku návrhy.

Výběr vhodných kandidátů začal již v roce 2018. Od tohoto roku zastával funkci apoštolského nuncia Charles Daniel Balvo. Ten byl ale na začátku roku přesunut do Austrálie, kde byl jmenován do funkce zástupce Svatého stolce.

Nový apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo se narodil v Kanu na severu Nigérie. V roce 1983 byl vysvěcen na kněze a od roku 1990 je v diplomatických službách Vatikánu.

Jeho církevní kariéra skýtá zkušenosti ze služeb ve Švýcarsku, Austrálii, Portoriku, Srí Lance, Haiti nebo Antilách. Funkcí apoštolského nuncia si už prošel v Dominikánské republice, Čadu nebo Středoevropské republice. Naposledy v Irsku, kde působil od roku 2017 až doposud, jak uvedla ČBK.

Česká republika tak nebude pro Okola neznámým místem. Působil zde již v letech 2005 – 2008. Generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl ho připomněl i v pořadu na Rádiu Proglas.

Zdroj: iDNES, Proglas, iROZHLAS

Oblíbené