Spojte se s námi


Novinky

Nelichotivá vizitka. Česká republika je v indexu vnímání korupce na úrovni Rwandy

Publikováno

dne

Organizace Transparency International zveřejnila žebříček vnímání korupce, ten zahrnuje 180 států, Česká republika se umístila na 49. pozici, tedy pod průměrem Evropské unie. Oproti předchozímu roku se pozice nezměnila.

Transparency International každoročně vydává žebříček s indexem vnímání korupce. Nyní jej aktualizovala a Česká republika z něj opět nevychází příliš lichotivě.

Žebříček zohledňuje, jak který stát dokáže bojovat proti úplatkářství, zneužití veřejných peněz, zneužívání veřejných funkcí či jaká je protikorupční legislativa. Na základě toho je jednotlivým státům udělováno skóre v bodech.

O první místo žebříčku se dělí Dánsko, Finsko a Nový Zéland, tedy státy, které získaly shodně 88 bodů.

Česká republika na 49. místě získala 54 bodů a nachází se na stejné příčce jako Malta a Mauricius. Před námi v žebříčku najdeme například Bostwanu, Polsko, Bhútán, Slovinsko či Katar.

Pouze o bod horší skóre má například Rwanda nebo Saúdská Arábie. O dva body méně se nachází Slovensko, které se v žebříčku posunulo směrem nahoru.

Transparency International z postavení České republiky viní vládu Andreje Babiše, kdy se prý nepodařilo víceméně nic zlepšit, naopak se měl prohlubovat chaos a rozvrat veřejných institucí. Situaci nepomohly ani kauzy Babiše a jeho hnutí.

Od nové vlády Petra Fialy zlepšení čekat nemáme. Programové prohlášení dle organizace téměř nijak omezování korupce neřeší.

České republice chybějí zákony, které by chránily oznamovatele korupce, regulovaly lobbing a zaručovaly nezávislost státní služby nebo státního zastupitelství.

Zdroj: Amnesty International, ČT24

Oblíbené