Spojte se s námi


Politika

Nejvyšší správní soud se zabýval volebními stížnostmi, žádná z nich neuspěla

Publikováno

dne

Po vyhlášení výsledků voleb se k Nejvyššímu správnímu soudu dostalo 135 stížností. Drtivou většinu z nich soud odmítl kvůli neodstraněným vadám, zbytku stížností pak nevyhověl.

Stěžovatelé ve většině případů podávali stížnost na průběh voleb nebo jejich výsledky, nicméně tyto stížnosti formulovali v obecné rovině a neuvedli tak, v čem konkrétně spatřují nesprávnost voleb.

Soud proto v těchto případech vyzval stěžovatele k odstranění vad v jejich podání, avšak tyto již stěžovatelé neopravili. Soud tak jejich stížnosti odmítl.

„Voliči sice v souladu s volebním zákonem označili kandidáty ve svém volebním kraji, o nichž tvrdí, že jejich volba byla neplatná, vznesené důvody neplatnosti jejich volby se však netýkaly hlasování nebo sčítání hlasů ve volebním kraji, ale byly spíše námitkami obecnými, celostátními, vůči volbám jako celku,“ stojí v prohlášení Nejvyššího správního soudu.

Co stěžovatelům nejvíce vadilo? Útočili na samotný volební systém, způsob přepočtů hlasů na mandáty či diskriminaci v podobně rozdílného časového prostoru pro sebeprezentaci jednotlivých stran v médiích.

Mezi stížnostmi se našly i takové, které splnily veškeré náležitosti a soud se jimi byl povinen věcně zabývat. Dle prohlášení Nejvyššího správního soudu však ani jedné stížnosti soud zatím nevyhověl.

Zdroj: Prohlášení NSS, nssoud.cz

Oblíbené