Spojte se s námi


Zajímavosti

Největší katastrofy: Tragédie 11. září

V úterní ráno 11. září 2001 se změnil svět, a to v důsledku tragických událostí, které nastaly v New Yorku, Wahingtonu a Pensylvánii. V důsledku událostí, které má na svědomí islámská teroristická organizace Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem.

Publikováno

dne

V úterní ráno 11. září 2001 se změnil svět, a to v důsledku tragických událostí, které nastaly v New Yorku, Wahingtonu a Pensylvánii. V důsledku událostí, které má na svědomí islámská teroristická organizace Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem.

Někteří lidé popisují oné úterní ráno jako ráno pomalé, ospalé. Jako ráno jiné, než bývala rána předchozí. Datum 11. září bylo v roce 2001 pro americké děti prvním školním dnem, který byl provázen babím létem. Netrvalo však dlouho a toto idylické úterní ráno dostalo tragický spád.

Den 11. září 2001 se zapsal do celosvětových dějin, nikoliv však pro své azurové nebe a teplé počasí, nýbrž pro nečekané události, které se onoho dne odehrály a které změnily nejen leteckou dopravu, ale také smýšlení celého světa. Dne 11. září byla unesena celkem čtyři letadla, která byla následně použita k teroristickým útokům.

Průběh událostí

Začalo to v 7 hodin a 59 minut amerického času, kdy vzlítlo první z později unesených letadel. Jednalo se o let číslo 11 společnosti American Airlines, na jehož palubě bylo celkem 81 pasažérů, 11 členů posádky a 5 únosců. Plánovanou cílovou destinací letadla vyrážejícího z Bostonu bylo Los Angeles, tam však let 11 nikdy nedorazil.

Přibližně 20 minut po vzletu dostalo řídící středisko letecké společnosti American Airlines od jedné ze stevardek informaci, že kokpit letounu neodpovídá z důvodu násilného útoku na palubě a že se s největší pravděpodobností jedná o únos. A ačkoliv byl kontaktován sektor protivzdušné obrany, scénář rychle vyeskaloval a v 8 hodin a 46 minut tamějšího času došlo k nárazu letadla do severní věže Světového obchodního centra v New Yorku. V 9 hodin a 6 minut pak následoval další naraz, tentokrát do věže jižní letem č. 175 společnosti United Airlines s celkem 56 pasažéry, 9 členy posádky a 5 únosci. 

Třetí unesené letadlo směřovalo do Washingtonu, kde narazilo do sídla Ministerstva obrany Spojených států amerických známého jako Pentagon. Letadlo čtvrté, jehož cílem byl Kapitol, havarovalo v Pensylvánii po vzpouře cestujících, kteří se rozhodli vzít osud do svých rukou.

Důsledky

Během jednoho rána tak vyhaslo mnoho lidských životů. Tragédie má na svědomí smrt téměř třech tisíců lidí včetně zasahujících policistů a hasičů. Zraněno bylo téměř šest tisíc lidí, ale lidských osudů bylo zasaženo nespočet. Tyto tragické události totiž nezasáhly pouze Ameriku, nýbrž celý svět. 

Celosvětová letecká doprava razantně zvýšila bezpečností opatření všech komerčních letů. Po 11. září 2001 už jste na palubě nezahlédli doutnající cigaretu, po 11. září 2001 již nebylo možné navštívit kokpit během letu, po 11. září 2001 již nebyly tolerovány nože ani sebemenších rozměrů ani žiletky či jiné ostré předměty v zavazadlech, po 11. září 2001 byly nastaveny zcela nové standardy bezpečnosti, které jsou v současnosti již zaběhlou rutinou. 

Události ze dne 11. září 2001 vedly nejen ke změně v letecké dopravě, ke změně ve vnímání světa mnohých z nás, ale také k semknutí společnosti v boji proti terorismu. Dne 11. září 2001 se změnil svět. 

Zdroje: Wikipedie, Vteřiny před katastrofou

Oblíbené