Spojte se s námi


Rady a tipy

Nejchytřejší zvířata světa – 5 fascinujících faktů o delfínech

Delfíni, pozoruhodní oceánští savci známí hlavně svou inteligencí, vás zajisté uchvátí už od pohledu. Jsou velmi hraví a mají nespočet zajímavých schopností a vlastností, na které se dnes podíváme.

Publikováno

dne

Delfíni, pozoruhodní oceánští savci známí hlavně svou inteligencí, vás zajisté uchvátí už od pohledu. Jsou velmi hraví a mají nespočet zajímavých schopností a vlastností, na které se dnes podíváme.

1. Vysoká inteligence

Jak už jsme zmínili výše, delfíni jsou vědci považováni za nejinteligentnější zvířata celé planety. To už je celkem velký titul. Dokonce mají svůj vlastní způsob řeči, což je například složitý systém klikání (delfíní kliknutí je zároveň nejhlasitější zvuk, který vydávají), pískání a pohyby těla.

O vysoké inteligenci delfínů svědčí i to, že jsou velmi učenliví a sami se rozvíjí. Na velmi vysoké úrovni je také jejich emoční inteligence a empatie.

2. Společenský a komunikativní druh

Další ze skvělých vlastností delfínů je jejich schopnost se socializovat. Tito mořští savci žijí většinou v hejnech o maximální velikosti deseti jedinců. Ale dočasná sdružení delfínů mohou dosáhnout až 1000 jedinců – to je ovšem velmi vzácné a nevyskytuje se prakticky skoro vůbec.

Delfíni mohou mít také léčebné účinky, jejich přítomnost totiž pomáhá lidem s vývojovým postižením a využívá se k psychologické terapii.

3. Hravé osobnosti

Delfíni jsou velmi hravá zvířata, která jsou schopna zapojit do svých her cokoliv – ať už jsou to mořské řasy, kamínky nebo bubliny, které mohou v takovýchto situacích vytvářet.

Ale pozor! Kůže delfínů je až překvapivě tenká, díky čemuž je snadno poškoditelná ostrými předměty.

4. Maximální rychlost, delfíní rodina a váha

Rychlostně jsou na tom delfíni velmi dobře – jejich průměrná rychlost je něco přes 11 km/h, ale jejich maximální rychlost dosahuje až 40 km/h! Největším členem rodiny delfínů je kosatka, díky čemuž vás asi nepřekvapí, že největší zástupce této čeledi může vážit až 11 tun. Průměrný delfín potom váží přes 40 kg.

5. Potrava a další zajímavosti

Delfíni mají v tlamě něco okolo 100 zubů, i přes to ale svoji potravu nežvýkají, ale rovnou polykají. Co se týče jejich umístění na potravním řetězci, živí se převážně různými druhy ryb, ale nepohrdnou ani krevetou, úhořem, měkkýšem, korýšem, a dokonce loví i menší žraloky.

Zdroje: 100facts.com

Oblíbené