Spojte se s námi


Rady a tipy

Nejchytřejší zvířata světa – 5 fascinujících faktů o delfínech

Delfíni, pozoruhodní oceánští savci známí hlavně svou inteligencí, vás zajisté uchvátí už od pohledu. Jsou velmi hraví a mají nespočet zajímavých schopností a vlastností, na které se dnes podíváme.

Publikováno

dne

Delfíni, pozoruhodní oceánští savci známí hlavně svou inteligencí, vás zajisté uchvátí už od pohledu. Jsou velmi hraví a mají nespočet zajímavých schopností a vlastností, na které se dnes podíváme.

1. Vysoká inteligence

Jak už jsme zmínili výše, delfíni jsou vědci považováni za nejinteligentnější zvířata celé planety. To už je celkem velký titul. Dokonce mají svůj vlastní způsob řeči, což je například složitý systém klikání (delfíní kliknutí je zároveň nejhlasitější zvuk, který vydávají), pískání a pohyby těla.

O vysoké inteligenci delfínů svědčí i to, že jsou velmi učenliví a sami se rozvíjí. Na velmi vysoké úrovni je také jejich emoční inteligence a empatie.

2. Společenský a komunikativní druh

Další ze skvělých vlastností delfínů je jejich schopnost se socializovat. Tito mořští savci žijí většinou v hejnech o maximální velikosti deseti jedinců. Ale dočasná sdružení delfínů mohou dosáhnout až 1000 jedinců – to je ovšem velmi vzácné a nevyskytuje se prakticky skoro vůbec.

Delfíni mohou mít také léčebné účinky, jejich přítomnost totiž pomáhá lidem s vývojovým postižením a využívá se k psychologické terapii.

3. Hravé osobnosti

Delfíni jsou velmi hravá zvířata, která jsou schopna zapojit do svých her cokoliv – ať už jsou to mořské řasy, kamínky nebo bubliny, které mohou v takovýchto situacích vytvářet.

Ale pozor! Kůže delfínů je až překvapivě tenká, díky čemuž je snadno poškoditelná ostrými předměty.

4. Maximální rychlost, delfíní rodina a váha

Rychlostně jsou na tom delfíni velmi dobře – jejich průměrná rychlost je něco přes 11 km/h, ale jejich maximální rychlost dosahuje až 40 km/h! Největším členem rodiny delfínů je kosatka, díky čemuž vás asi nepřekvapí, že největší zástupce této čeledi může vážit až 11 tun. Průměrný delfín potom váží přes 40 kg.

5. Potrava a další zajímavosti

Delfíni mají v tlamě něco okolo 100 zubů, i přes to ale svoji potravu nežvýkají, ale rovnou polykají. Co se týče jejich umístění na potravním řetězci, živí se převážně různými druhy ryb, ale nepohrdnou ani krevetou, úhořem, měkkýšem, korýšem, a dokonce loví i menší žraloky.

Zdroje: 100facts.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rady a tipy

Starejte se o svojí zahrádku s láskou i během podzimu. Na jaře se vám péče několikanásobně vrátí

Vaše okrasné květiny a keře si zaslouží péči, která jim pomůže překonat podzimní deště i první zimní mrazíky. Neusnete na vavřínech a dejte své zahradě přesně to, co potřebuje.

Publikováno

dne

Vaše okrasné květiny a keře si zaslouží péči, která jim pomůže překonat podzimní deště i první zimní mrazíky. Neusněte na vavřínech a dejte své zahradě přesně to, co potřebuje.

Hlavní zahrádkářská sezóna pomalu končí, ale to rozhodně neznamená, že vaše zahrada už žádnou péči nepotřebuje. Naopak je třeba udělat mnoho věcí pro to, aby vaše rostliny přežili chladnější počasí a vytrvalé deště ve zdraví a v dobré kondici. Důkladnou péči vám zahrada na jaře vrátí v kvetoucí nádheře a později také ve sladkých a zdravých plodech.

V péči o podzimní zahradu začněte nejdřív s vaším trávníkem. Na podzim by měl mít trochu vyšší sestřih, než obvykle. Důležité je také ochránit trávník postřikem před zimními plísněmi a přes síto ho prohodit kompostem. Listí, které na něj spadnou pravidelně shrabujete a zabraňte tak ukládaní škodlivých látek v půdě a vzniku plísní.

Po sklizni zeleniny je namístě všechny záhony důkladně zrýt, a popřípadě přihnojit čerstvým hnojem. Ovšem pozor na hnojení mrkvového záhonu, na který rozhodně nepatří čerstvá kravský hnůj. Pracděpodobně by se objevila pochmurnatka mrkvová a mrkev by v příštím roce uhnila. Vyrobte si pomocí hnoje kvalitní půdu na příští rok a uvidíte, že úroda bude špičková.

Pokud vám to čas dovolí, je dobré zahradu na zimu dokonale odplevelit. Ušetříte si tak práci v příštím roce, kdy už bude potřeba záhony je drobně poupravit. Možná vás překvapí, že i v podzimním období je potřeba zahradu stále hojně zalévat. Připravujete ji tak na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale kořeny ji již díky zmrzlé zemi nemohou přijímat.

Podzim je také čas pro sazení nových ovocných stromků. Pečlivě proto zvažte výběr druhů jednotlivých stromů, které byste si chtěli na své zahradě vysadit. Při výběru věnujte pozornost jejich potřebám pro správným vývoj a také jejich stavu při nákupu. Nové rostliny by rozhodně neměli mít suché kořeny, nebo poraněný kmen.

Na podzim sázejte také cibuloviny a důkladný sestřih dopřejte i okrasným růžím. Správný pozimní sestřih jim pomůže v přezimování a příští rok se budete moci těšit opět ze záplavy barevných květů.

Nezapomeňte rostliny, které nesnášejí mráz přenést do zimního úkrytu. Na takové rostliny také šetřete zálivkou, jinak riskujte uhnití kořenů a také vznik houbových chorob. Po přenesení rostlin je vždy hluboko seřízněte a dopřejte jim tak vegetační klid.

Nemocné a suché stromy pak vykopejte i s kořeny a dál je netrapte. Svoji úlohu na vaší zahradě již určitě splnili. V tuto chvíli máte zahradu připravenou na podzimní období, ovšem stále jsou ještě před vámi zimní mrazíky, před kterými musíte rostliny také s láskou a pečlivostí ochránit.

Zdroj: www.idnes.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Jak udržet jiskru v dlouhodobém vztahu? Držte se následujících tipů

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Publikováno

dne

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Plánujte si společná rande

Vzpomínáte si, když jste se těšili na každé rande? Byli jste nervózní ze setkání, následně jste se nemohli nabažit jeden druhého a nechtělo se vám po skončení schůzky odloučit? To, že spolu žijete a potkáváte se každý den, neznamená, že byste měli zanevřít na schůzky. Plánujte si rande a pravidelně si společně vyjděte do restaurace, na piknik či třeba na společnou procházku.

Najděte kompromis v ložnici

Po letech společného soužití může vášeň pohasnout a společně strávené chvíle v ložnici se mohou změnit v nudnou rutinu. Nedovolte, aby vás sex nudil. Nebojte se s partnerem mluvit otevřeně, flirtujte s ním a rozhodně se nevyhýbejte společně stráveným chvílím v peřinách.

Když vás něco trápí, svěřte se

Měli jste blbý den v práci? Naštval vás váš šéf? Nebo vás snad vytočil partner? Podělte se o své trable se svou druhou polovičkou. Zejména tehdy, kdy vás něčím vytočil on sám. Čím déle budete předstírat, že se nic neděje, tím vám bude hůř.

Jakmile se svěříte partnerovi s tím, co vám na něm vadí, můžete najít řešení společně. V případě, že jste měli den blbec a chcete se svěřit, váš partner vám jistě rád bude dělat posluchače.

Nebraňte se společným dobrodružstvím

Přemýšlíte občas nad tím, že se ve vašem vztahu vlastně nudíte a nic vás již nedokáže překvapit? Podnikněte společně ve dvou něco, co vás sice trochu děsí, ale vždy jste to chtěli vyzkoušet. Nemusí se nutně jednat o bungee jumping, ale společně se můžete vydat třeba na vodu, zajít si na střelnici, zapsat se na hodiny společenského tance, nebo třeba vyzkoušejte párovou jógu. Aktivit, které můžete společně podnikat, existuje nespočet.

Odložte na chvíli telefony

Trávíte spolu dost času, ale většinu z toho jste na telefonu? Páry, které spolu tráví méně času například kvůli pracovnímu vytížení, si dobře uvědomují, že společně strávený čas je za odměnu a měl by být tráven kvalitně.

Inspirujte se touto filozofií a snažte se čas, který máte jen sami pro vás dva, skutečně trávit kvalitně a být v přítomném okamžiku. Ticho nemusíte vyplňovat slovy, ale úplně postačí, když si budete plně uvědomovat přítomnost toho druhého a třeba jen společně popíjet kávu.

Nezapomínejte na drobnosti a dobré skutky

Ve vztahu je důležité, aby ten druhý věděl, že vám na něm záleží. Proto nepřestávejte svou druhou polovičku překvapovat milými vzkazy, SMS zprávami, malými dárečky a podobně. Také pro něj čas od času udělejte něco milého. Uvidíte, že drobnosti a dobré skutky vás nebudou nic stát, ale vašemu partnerovi udělají obrovskou radost.

Zdroje: Marianne, Insider

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Odhalení tichého zabijáka: Pochopení nebezpečí chronického stresu

V rychle měnícím se moderním světě se pro mnohé stal stres stálým společníkem. Ať už jste studenty, zaměstnanci, nebo kdokoli jiný, určitě jste se se stresem již několikrát setkali. V tomto článku se podíváme na jeho negativní dopady a jak stresu předejít.

Publikováno

dne

V rychle měnícím se moderním světě se pro mnohé stal stres stálým společníkem. Ať už jste studenty, zaměstnanci, nebo kdokoli jiný, určitě jste se se stresem již několikrát setkali. V tomto článku se podíváme na jeho negativní dopady a jak stresu předejít.

Negativní důsledky stresu

Dopad na fyzické zdraví:

Stres uvolňuje tzv. „kortizolu“, tělesný stresový hormon, který, když je dlouhodobě zvýšený, způsobuje mnoho fyzických zdravotních problémů. Jedním z nich je například vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, zažívací potíže a oslabený imunitní systém. 

Výzvy duševního zdraví:

Chronický stres může vážně ovlivnit i duševní zdraví člověka. Úzce souvisí se stavy jako je úzkost, deprese a nespavost. Dlouhodobě může také narušit kognitivní funkce, což ztěžuje soustředění a rozhodování.

Emoční problémy

Stres často způsobuje emoční strádání, které vede k častým změnám nálad, podrážděnosti a snížené schopnosti vyjadřování a chápání emocí.

Změny v chování:

Nekontrolovaný stres může vést k nezdravým způsobům jeho zvládání, jedním z příkladů je přejídání, kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. I toto může vyústit ve špatný zdravotní stav.

Jak snížit stres?

Meditace

Meditace a podobné techniky mohou snížit přetížení tím, že vám pomohou zůstat v přítomnosti a nabít klidu. Mimo to zároveň snižuje úzkost a pomáhá na lepší vyrovnanost a spánek.

Pravidelné cvičení:

Fyzická aktivita uvolňuje tzv, „endorfiny“, přirozené látky zlepšující náladu. Přidejte do své rutiny pravidelné cvičení, které vám pomůže bojovat proti stresu a zlepšit celkovou náladu.

Zdravá dieta:

Jezte vyváženou stravu, která obsahuje dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a bílkovin. Vyhněte se nadměrnému množství kofeinu a cukru, které mohou způsobit stres a úzkost.

Správný spánek:

Dostatečný spánek je při boji proti stresu priorita, protože jeho nedostatek může stres ještě zhoršit. Zaveďte rutinu před spaním a vytvořte si prostředí příznivé pro spánek – pohodlná matrace, deka a měkký polštář.

Zdroj: Redakce

Pokračovat ve čtení

Oblíbené