Spojte se s námi


Novinky

Nacházíme se momentálně v poslední vlně Covidu-19? Lidé nevěří vládě ani odborníkům, říká Konvalinka

Publikováno

dne

Nechat se očkovat či nikoliv? To je otázka, která momentálně trápí nejen občany České republiky, ale také samotnou vládu. Jan Konvalinka naznačuje, že ani vysoká proočkovanost nemusí zaručit lehčí průběh nemoci. V rozhovoru pro DVTV však připomíná mnohé.

Přestože mnozí odborníci v létě předpovídali, že podzimní vlna Covidu-19 nebude mít tak závažné následky, děje se momentálně přesný opak. V nemocničních zařízeních se nachází lidé ve vážném stavu a naplánované operace se v důsledku toho stále musejí přesouvat.

V rozhovoru pro DVTV se o aktuální situaci rozpovídal Jan Konvalinka, český biochemik a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

„Nebudu dělat generála po bitvě, s kolegy jsme čekali, že podzimní vlna přjde, leč jsem ji teda nečekal tak vysokou,“ řekl Konvalinka v rozhovoru pro DVTV.

„Mysleli jsme, že díky vysoké proočkovanosti a promořenosti bude méně těch lidí, kteří se nacházejí ve vážném stavu. To se zatím nepotvrzuje, respektive je jich velmi málo a není to nikterak výrazné,“ doplňuje.

„Podle našich dat máme 60 % lidí plně očkovaných, jenže nevíme kolik je lidí, kteří si přestože jsou očkovaní prošli touto chorobou. Nevíme, kolik z nich můžeme počítat dohromady. A to, že to nevíme je průšvih a určitě bychom to měli vědět,“ vysvětluje.

Konvalinka ostatně tohle dává za vinu vládě, která podle něj nepostupovala tak, jak by měla. Český biochemik připomíná, že se neudělalo dost proto, aby byla dostatečná proočkovanost a rovněž prý není v pořádku, že řada seniorů stále neobdržela třetí dávku vakcíny.

Objektivně zřejmě lze uznat, že mnoho návrhů dosavadní vláda v čele s Andrejem Babišem jednoduše smetla ze stolu. A byli to právě Piráti, kteří v uplynulých měsících poskytli vládě velké množství dat a možných řešení.

Když k tomu posléze připočteme i zmatek, který se ve vládě zejména v minulém roce odehrával, nelze se příliš divit tomu, že stále existuje velké množství lidí, kteří vládě České republiky zkrátka nevěří.

Do budoucna je také možné, že nová vláda při zhoršující se situaci bude chtít zavést povinné očkování, byť Petr Fiala v nedávném čase naznačoval opak.

Zdroje: DVTV, iDnes

Novinky

Nová herní konzole pro psy! Joinpaw je založen na vědecké studii, co vše má psům přinést?

Publikováno

dne

Britský start-up v nedávném čase poslal do světa informaci o chystající se herní konzoli pro naše čtyřnohé miláčky. Ta má být psům plně přizpůsobena, má také rozvíjet psí inteligenci a především zpomalit psí demenci u stárnoucích jedinců.

Zahraniční internetový server Tech Raptor nedávno přišel s velice zajímavou novinkou. Britský start-up totiž údajně pracuje na vývoji specializované herní konzole Joinpaw, jež je založena na vědecké studii.

Možná si při čtení těchto řádků říkáte „co je tohle vlastně za vymoženost dnešní doby“. Jenže podle posledních výzkumů má tato konzole velmi pozitivní vliv na zdraví psů v podobě předcházení problémů s mozkem.

A v neposlední řadě si Joinpaw dal za cíl alespoň oddálit nástup psí demence u starších jedinců. Nedávné výzkumy hmatatelně prokázaly zlepšování různých vlastností u lidí, jakými jsou například reflexy či gramotnost.

Velmi podobné to má být právě u psů. No a jak by to vlastně mělo fungovat? Konzole Joinpaw se skládá z dotykového displeje, dávkovače pamlsků, mikrofonu, kamery a sady reproduktorů.

Pes pak musí na obrazovce splnit řadu úkolů, aby mu herní zařízení za usilovnou snahu vydalo pamlsek. V níže přiloženém videu se pak můžete podívat, jak přesně by vlastně tato psí herní konzole měla fungovat.

Výše přiložená ukázka tak dobře popisuje celý koncept britského start-upu, přičemž pro psy by v budoucnu mělo být skutečně připraveno několik her.

Kromě samotné konzole je součástí balení také fitness tracker, který zobrazuje záznamy o fyzické aktivitě vašeho psa.

Vývojáři nicméně stále upozorňují na to, že je před nimi stále spousta práce, včetně několika nových chystaných her. Co se ceny nebo data vydání týče, vývojáři samozřejmě nemohli zveřejnit ani tyto informace.

Zdroje: Joinpaw, Tech Raptor

Pokračovat ve čtení

Novinky

Babiš by podle průzkumu agentury Ipsos vyhrál první kolo prezidentských voleb. Podporují jej voliči KSČM a SPD

Publikováno

dne

Prezidentské volby se blíží a spolu s nimi začínají výrazně nabírat na váze průzkumy. Podle agentury Ipsos je nyní favoritem na vítězství v prvním kole Andrej Babiš. Co z průzkumu vyplývá?

Už 13. a 14. ledna 2023 se uskuteční první kolo prezidentských voleb v České republice. Do hry o post hlavy státu se zapojí devítka kandidátu a podle průzkumu prestižní agentury Ipsos by nyní v prvním kole vyhrál Andrej Babiš.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO by získal 29,7 procent hlasů, nicméně jeho potenciál dosahuje až na 35,7 procent. O druhé místo by měli bojovat Petr Pavel a Danuše Nerudová.

Zatímco Pavel v průzkumu získal podporu 25,3 procent respondentů, Nerudová získala pouze o 0,3 procenta méně. Oba však mají větší volební potenciál než Babiš, u Pavla dosahuje potenciál 38,3 procent a u Nerudové 37,1.

Babiše by podle průzkumu nejčastěji volili lidé s nižším vzděláním a vyšším věkem. U nejstarší generace (66 let a více) se těší téměř poloviční podpoře. Mimo voliče ANO se může těšit z podpory voličů KSČM či SPD.

Pavel s Nerudovou naopak získávají hlasy spíše mezi voliči vládních stran, mimo jiné je chtějí volit voliči s vyšším vzděláním, přičemž Nerudová má největší podporu u nejmladší generace (18 až 24 let).

Čtvrté místo v průzkumu obsadil Pavel Fischer a první pětici uzavírá Marek Hilšer, který se jako poslední vyšplhal s potenciálem nad 10 procent (10,4). Fischerův potenciál je odhadován na 12,6 procent.

Výzkum byl prováděn ve dnech 25. až 28. listopadu 2022. Zúčastnilo se jej 1009 respondentů.

Zdroj: Ipsos

Pokračovat ve čtení

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Oblíbené