Spojte se s námi


Novinky

Na Velikonoce už úplně bez roušek? Rozvolňování v ČR pokračuje

Publikováno

dne

Po dvou letech pomalu odkládáme roušky a respirátory, které se během pandemie koronaviru staly naší nedílnou součástí. Od pondělí 14. března pak bude povinnost jejich nošení pouze v MHD, včetně taxi služeb, a zdravotnických a sociálních zařízeních.

Do restaurací, obchodů, obchodních center, divadel a na sportovní a kulturní akce je již nepotřebujeme. Stále však platí výjimky pro předškolní děti, řidiče autobusů a lidi, kteří ji ze zdravotních důvodů nosit nemohou. Ti ochranu dýchacích cest nosit nemusí vůbec.

Po vyskytnutí se prvních příznaků nemoci vláda zavedla povinnost nosit mimo domácí prostory roušky či jinou ochranu nosu a úst.

Díky náhlé situaci, která zasáhla celý svět a způsobila nedostatek zdravotního materiálu, se tak rozjela vlna svépomoci šití domácích látkových roušek. V tu dobu (březen 2020) však nikdo netušil, že je neodložíme následující dva roky.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nás v případě příznivě se vyvíjející situace čeká úplné odložení respirátorů. To by mohlo nastat v dubnu.

V jiných zemích Evropské unie stále platí povinnost nosit respirátor v uzavřených prostorech a také v hromadné dopravě. Aktuální situaci můžete sledovat například na cestovatelské mapě Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Například v Itálii i nadále zůstává povinnost nasazeného respirátoru na diskotékách, pokud netančíte. I Maďarsko nadále zachovává nošení v obchodech a zdravotnických a sociálních zařízeních. Pouze děti do 6 let věku mají výjimku.

V sousedním Slovensku pak stále platí povinnost mít zakrytá ústa a nos i venku a to v případě nedodržení rozestupu minimálně dvou metrů mezi cizí osobou.

Zdroj: Deník, MZV ČR

Oblíbené