Spojte se s námi


Novinky

Mercedes zveřejnil odvážné tvrzení: Elektromobily ani nemohou být ekologické!

Publikováno

dne

Mercedes přišel v nedávném čase s velmi odvážným tvrzením. Podle slavné německé automobilky prý elektromobily momentálně ani nemohou být ekologické! Důvodů je hned několik.

Jedná se o velmi důležité téma zatím však stále vzdálené budoucnosti – eletrifikace. Robert Reid, kopilot Richarda Burnse, jenž v roce 2001 slavil titul mistra světa v rallye, v nedávném rozhovoru pro Autosport prohlásil, že je špatně, pokud se nejen motorsport, ale i automobilky po celém světě vydají pouze cestou elektrifikace.

Jeho slova nyní potvrzuje samotný Mercedes a vyvrací názory politiků a řeči o udržitelné mobilitě.

K tomuto tématu se totiž nedávno vyjádřila Renata Jungo Brüngger, šéfka právního oddělení německého koncernu Daimler. Ta ve svém vyjádření naznačuje, že se zdaleka nejedná o sprint, jak uvádějí světové automobilky, ale o maraton.

Prvky jako kobalt, lithium a nikl prý stále zůstávají nemalým problém. Rovněž s bateriovou elektromobilitou na základě jejích slov již nesmí být spojováno takové znečištění, jaké zde bylo doposud a že jde o problém, který firma začíná řešit.

Celkově vzato je výroba komponentů pro elektrická auta mnohem méně ekologická, než ta pro spalovací motory. Ano, elektrifikace je budoucnost, ale potřebuje to čas, a to zejména kvůli náročnosti celého procesu.

Koneckonců se o tomto tématu v nedávném rozhovoru pro Ruik solidně rozpovídal Števo Eisele, slovenský komentátor formule 1. A rozhodně si nebral servítky. Podle něj má tohle téma dvě roviny – všeobecnou a sportovní.

„Ta všeobecná se podle mě odvíjí od nějakého pokusu o záchranu naší planety. Abychom zkrátka fungovali ekologicky, což je úplně legitimní a asi i správné. To, co já vnímám jako zásadní problém je ten, že jestliže jsme 100 nebo 200 let ničili naši planetu, tak ji přece nemůžeme zachránit za tři nebo pět let, řekl Eisele v rozhovoru pro Ruik.

„Současný marketing funguje takto: Kupte si toto úžasné auto, které je nádherné a ekologické, které však má o polovinu menší dojezd a je trojnásobně dražší,“ pokračuje.

„Proto je tato kampaň prostě úplně mimo. Je vidět, že ty velké korporace v čele s Evropskou komisí si někdy myslí, že lidé žerou seno. A ne, nebojím se to takhle natvrdo říct, tohle prostě není v pořádku,“ nebojí se říct svůj názor Eisele.

„Hlavně bych zmínil další důležitý prvek – jak vlastně může být ekologické něco, co se vyrábí spalováním uhlí nebo zemního plynu? Ono je to celkem komplexní téma a vůbec se mi nelíbí ty pohádky o ekologickém zacházení, protože nejsou vůbec pravdivé,“ prozradil svůj pohled na věc.

A co si vlastně o elektromobilech a o elektrifikaci obecně myslíte vy?

Zdroje: Autoforum, Motorsport

Oblíbené