Spojte se s námi


Cestování

Mega Spileo na Peloponésu vystavěli mniši v obrovské skalní dutině. Zdá se, jakoby byl vysoký klášter nalepený na strmé skále

Mega Spileo se rozprostírá jak do délky, tak do obrovské výšky ve vnitrozemí Peloponésu. Patří mezi největší a nejstarší kláštery v Řecku a má další unikát. Je doslova vsazen do obří skalní prohlubně. Vypadá, jakoby byl zavěšen na skále.

Publikováno

dne

Mega Spileo, řecky Μέγα Σπήλαιον (Velká jeskyně), se rozprostírá jak do délky, tak do obrovské výšky ve vnitrozemí Peloponésu. Patří mezi největší a nejstarší kláštery v Řecku a má další unikát. Je doslova vsazen do obří skalní prohlubně. Vypadá, jakoby byl zavěšen na skále.

Jedná o unikátní památku, a proto není divu, že je hojně navštěvovaná turisty. Pohled na osmipatrovou budovu vyvolává úžas, jak mohli místní stavitelé takový kolos usadit na skálu? Až do sedmého patra se totiž Mega Spileo zcela přimyká ke skalní stěně vysoké 120 metrů.

Příběh o zrození kláštera

Úchvatný klášter Mega Spileo leží v nadmořské výšce 940 metrů nad mořem. Podle tradice měli tento unikát založili dva zbožní poustevníci v roce 362, Theodoros a Šimon. Prsty v tom měla mít také pasačka Euphrosyne, jež našla v jeskyni svatou sošku. A tou byla zázračná ikona Matky Boží. Mimochodem ikona je údajně dílem evangelisty Lukáše. Tato událost se rychle rozkřikla do dalekého kraje a jeskyně se stala oblíbeným poutním místem.

Mega Spileo skrývá svědectví o hrdinství ale i hrůze

Několikrát vyhořel a znovu vstal z popela jako bájný Fénix. V klášteře se ovšem udála i obrovská tragédie, kdy nacisti v roce 1943 postříleli anebo shodili ze skály všechny mnichy i jejich služebníky. Pokud vás upoutá na skalním útesu vysoký bílý kříž, je to právě připomínka na tuto obrovskou tragédii.

Klášter ukrývá zvláštnosti a pozoruhodnou sbírku

Uvnitř monastýru, v malé kapli, je shromážděna cenná sbírka ostatků různých světců. Ne každý ovšem vyhledává lebky a kosti, i když jsou ukryty ve zdobených zlatých a stříbřitých schránkách. Nicméně za zhlédnutí zaručeně stojí právě ikona Panny Marie z černého vosku a mastixu.

Na druhou stranu tím, jak byl klášter neustále přestavován, nelze dnes už s určitostí říci, které památky jsou původní a jaké novější. Pravděpodobně právě tato černá Panna Marie pochází až z desátého století. Nicméně na prohlídku  kláštera si vyhraďte více času, jelikož vás uvítají bohatě zdobené interiéry.

Z útesu za klášterem oblaží duši nádherná vyhlídka do údolí řeky Vouraïkos

Výhledy na hluboké na údolí umocní i posezení v restauraci pod klášterem. Venkovní terasa láká svým pohodlím a zvláštním klidem, který vás obestře. Máte možnost shlédnout do údolí protkaného úzkými silnicemi i tratí ozubnicové dráhy. To vše podmalované letním koloritem vůní a barev.

Klášter Mega Spileo dodnes obývají mniši

V každém případě jako upomínku na úžasný výlet si dopřejte originální výrobky přímo z kláštera. Ochutnejte místní lahodné víno, či sladký likér, bylinné čaje, včelí poklad anebo spoustu jiných dobrot. A připomínáme, že při vstupu do kláštera by muži měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahalená ramena a sukně pod kolena.

Zdroje: Redakce, Wikipedia.org, radynacestu.com, denik.cz, You Tube

Oblíbené