Spojte se s námi


Lifestyle

Máte nízké sebevědomí? Začněte na něm pracovat!

S nízkým sebevědomím se potýkáme poměrně často a je noční můrou většiny z nás. Můžeme jej mít z různých důvodů. Jak zapracovat na tom, aby se vaše sebevědomí zvýšilo, co to vlastně je a jaké jsou jeho příznaky?

Publikováno

dne

S nízkým sebevědomím se potýkáme poměrně často a je noční můrou většiny z nás. Můžeme jej mít z různých důvodů. Jak zapracovat na tom, aby se vaše sebevědomí zvýšilo, co to vlastně je a jaké jsou jeho příznaky?

S nízkým sebevědomím se můžeme setkávat všude, ať už v práci nebo třeba ve vztazích. Zapříčiňuje, že se často podceňujeme a nevěříme si a to v jakékoli oblasti. To, že si nedůvěřujeme, může leccos zkomplikovat.

Příčiny (nízkého) sebevědomí

Mnoho lidí by to ani nenapadlo, ale to, jaké máme sebevědomí, ovlivňuje několik důležitých faktorů, a to zejména prostředí, ve kterém jsme vyrůstali, nebo výchova. Na tvorbě našeho sebevědomí se podílejí naši rodiče, blízcí lidé z okolí, učitelé, kamarádi, rodina, ale i náš současný partner.

Co nízké sebevědomí může způsobit

Nízké sebevědomí dokáže v životě člověka nadělat velkou paseku a to jak v milostném, sexuálním, partnerském i pracovním životě. Zde si uvedeme několik příkladů.

Milostný život

Jako příklad si můžeme uvést situaci, kdy jsme zamilovaní do určité osoby. Kvůli nízkému sebevědomí si ji ale netroufneme oslovit.- Máme totiž pocit, že by nás odmítla a nejsme dostatečně přitažliví. Bojíme se odmítnutí.

Sexuální život

Sexuální život úzce souvisí s partnerským životem. Například máme přítelkyni. Nízké sebevědomí začne způsobovat, že nabudeme pocitu, že ji nedokážeme dostatečně uspokojit po sexuální stránce.

Partnerský život

Pokud posloucháte denně urážky od svého přítele, jak jste při těle a že byste měla začít hubnout, na sebevědomí vám to také moc nepřidá, právě naopak. Proto je velmi důležité vybírat si partnera, který naše nedokonalosti přemění v dokonalé a bere nás takové, jakými jsme.

Pracovní život

Najdete si pracovní pozici přesně podle svých představ. Jenže vzápětí si začnete říkat, že tuto pozici určitě nedostanete a že neprojdete výběrovým řízením. Nejednou to dopadne tak, že místo, o které byste stáli, nakonec připadne někomu jinému, protože jste to nakonec vzdali hned předem.

Jak zapracovat na svém sebevědomí aneb jak začít věřit sám sobě

V prvé řadě je důležité zjistit, co způsobuje to, že si nevěříme. Potom s takovou informací můžeme nakládat dál.

Zbavte se lidí, kteří vás urážejí a podrývají vaše sebevědomí

Takoví lidé ve vašem životě nemají místo a opravdu je nepotřebujete. Právě kvůli nim si možná nevěříte a mnohdy tak kvůli nízkému sebevědomí mohou nastávat pro vás nekomfortní situace. A těm je třeba se vyhýbat.

Zkuste se naučit říkat ne

Partner vás neustále uráží a ponižuje? Řekněte jednou provždy ne a odřízněte jej ze svého života.

Nevzdávejte se a překonejte svůj strach

Pokud se něčeho bojíte, je důležité tento strach překonat. Postavte se ke strachu čelem a jděte mu naproti. Pokud si například najdete práci, která by vás bavila a bojíte se, že byste neuspěli a nepřijali by vás, alespoň to zkuste. Za zkoušku nic nedáte. Když to nevyjde, budete pokračovat se vztyčenou hlavou dál. A když to vyjde, tak vaše sebevědomí zase o něco povyroste a budete silnější, než kdy předtím.

Základ je naučit se čelit svému strachu a začít si umět věřit.

Zdroj: redakce

Oblíbené