Spojte se s námi


Novinky

Majestátní svět velkých koček: Život lvů, tygrů a dalších šelem

Pokud jste milovníkem koček, určitě vás název tohoto článku zaujal. Říše velkých koček je ohromná, nádherná a pro lidi je též velmi přitažlivá. V tomto článku se do této fascinující říše ponoříme a prozkoumáme její hlavní představitele.

Publikováno

dne

Pokud jste milovníkem koček, určitě vás název tohoto článku zaujal. Říše velkých koček je ohromná, nádherná a pro lidi je též velmi přitažlivá. V tomto článku se do této fascinující říše ponoříme a prozkoumáme její hlavní představitele.

Lev: král zvířat

Hlavním poznávacím znakem lvů je jejich majestátní hříva a díky jejich sklonům k ovládání všech ostatních zvířat jsou často označováni jako králové savany. Většinu času žijí v čele smečky díky své schopnosti vést a výraznému řevu, který je slyšet na míle daleko. Lvi často symbolizují sílu, loajalitu a společenství.

Tygr: Půvab a síla

Tygři jsou považováni za největší členy rodiny koček a doslova ztělesňují půvab a sílu, ale ani odvaha a rychlost jim rozhodně nechybí. Jejich nápadně pruhovaná srst jim umožňuje jednoduše splynout s okolím, což z nich dělá velmi efektivní lovce.

Gepard: Rychlost a elegance

Gepardi, jak už asi víte, jsou nejrychlejšími suchozemskými zvířaty pyšnící se rychlostí, která je schopna dosáhnout až 100 km/h za hodinu v krátkých dávkách – je ale možné, že jejich maximální rychlost je až 130 km/h, to ale zatím není řádně ověřeno.

Vzhledově jsou velmi štíhlí, což jim rozhodně k rychlosti napomáhá, stejně tak i dlouhé nohy a malá hlava. Jejich srst je typicky puntíkovaná, barevně lehce připomínající tygra. Mají výjimečnou akceleraci a hbitost, která jim umožňuje pronásledovat prakticky jakoukoliv kořist.

Jaguár: kradmý a schopný

Když se řekne jaguár, nevěřili byste, kolik lidí si nic nepředstaví. Kdybyste následně dali fotku geparda, jaguára a leoparda vedle sebe, mnoho lidí by se nemohlo rozhodnout, který je který!

Jaguáři jsou známí svou výjimečnou krásou, která se váže k jejich rozmanitým flíčkům na srsti, a silnou stavbou. Jsou to skvělí plavci, díky čemuž jsou schopni proplavat klidně i několikakilometrovou zátoku, a to jen aby se dostali za svou kořistí.

Leopard: Mistři kamufláže

Jak je zmíněno výše, leopardi jsou si s jaguáry velmi podobní. Co se týče umístění skvrn na kůži, to je u každého leoparda jedinečné, takže je lze použít k identifikaci zvířete podobně jako otisky lidských prstů.

Leopardi jsou též báječnými lovci – ulovit zvířata o hmotnosti až 900 kg by pro ně nebyl až tak velký problém (a to je opravdu něco!). Celkově jsou leopardi nepolapitelné a přizpůsobivé velké kočky, které jsou známé svou schopností šplhat po stromech, což jim umožňuje ukládat kořist a vyhýbat se tak konkurenci.

Význam šelem v přírodě

Šelmy hrají velkou a zásadní roli při udržování rovnováhy ekosystému. Jelikož jsou na vrcholu potravního řetězce, jejich úkolem je zejména regulace populace kořisti a jejich přítomnost svědčí o zdravém a zavedeném ekosystému.

Zdroj: Zoopraha.cz, 100-facts.com

Oblíbené