Spojte se s námi


Cestování

Liverpool: Město, kde se setkává fotbalová vášeň a hudební dědictví Beatles

Kdo by neznal Liverpool, který je nerozlučně spojen s příběhem snad nejslavnější kapely všech dob, s Beatles. A zároveň s neméně slavným fotbalovým klubem FC Liverpool. Jenže metropole, ke které vás přiblíží letadlo za necelé dvě hodiny, nabízí mnohem víc.

Publikováno

dne

Kdo by neznal Liverpool, který je nerozlučně spojen s příběhem snad nejslavnější kapely všech dob, s Beatles. A zároveň s neméně slavným fotbalovým klubem FC Liverpool. Jenže metropole, ke které vás přiblíží letadlo za necelé dvě hodiny, nabízí mnohem víc.

Tate Liverpool nesmíte minout

Milovníci umění zamíří určitě do galerie Tate, jež se věnuje především modernímu umění. Výhodou je, že se nezaměřuje pouze na britské umělce, ale najdete v ní sbírku uměleckých děl z celého světa. A tato sbírka dokáže překvapit.

Čítá totiž více než šest tisíc děl, mezi které se řadí sochy, obrazy, fotografie a také instalace některých nejvlivnějších umělců dvacátého a jednadvacátého století. Najdete v ní díla Davida Hockneye, Bridget Riley i Francise Bacona. Návštěvníkům, kteří ještě galerii neznají, poradíme, že se nachází v atraktivním místě, a to v  historické loděnici v Albert Docku.

Historická loděnice Albert Dock          

Loděnice získala své pojmenování po princi Albertovi, jenž byl manželem královny Viktorie. Zajímavostí je, že Albert Dock je první nehořlavou stavbou v Británii, která byla vybudována jen z litiny, kamene a cihel. Albertův dok pojímá nejvíce chráněných staveb ve Velké Británii. Vašemu zraku by neměl uniknout ani líbivý malý hotýlek ve tvaru ponorky, který nemohl být nazvaný jinak než Yellow Submarine.

Royal Albert Dock je turisty oblíbeným výletním cílem a doslova centrem zábavy. Čekají tu na vás hned tři muzea, a to Tate muzeum, námořní a nejvíce obléhané muzeum skupiny Beatles. V roce 2004 bylo Liverpoolské pobřeží vyhlášené památkou světového dědictví UNESCO. Tato sláva netrvala ale dlouho, jelikož v roce 2021 bylo historické obchodní centrum nekompromisně vyškrtnuto ze seznamu světového dědictví. Důvodem byla nová necitlivá výstavba, jež měla poničit hodnověrnost historického místa.

The Beatles Story Exhibition Museum

Kdo nebyl v The Beatles Story muzeu, jako by nebyl v Liverpoolu. Právě sem proudí davy turistů. Chtějí cítit na vlastní kůži příběh legendární skupiny a díky interaktivním zážitkům pocítit na vlastní kůži onu Beatles mánii. Muzeum přivítalo první návštěvníky až v roce 1990. S legendárními Brouky je spojen i Cavern Club, který se proslavil coby rodiště Beatles. Právě tady tehdy čtyři neznámí vlasatí mladíci poprvé vystoupili před veřejností. Cavern Club a jeho fanoušci hráli v beatlesové produkci důležitou roli.

The Beatles Statue

Neznáme fanouška Beatles, jenž přicestuje do Liverpoolu a nevyfotí se se svými idoly! Bronzovou sochu Brouků najdete, kde jinde, než v Beatles Quarter čtvrti. Nutno podotknout, že tu na vás čekají nejen tito čtyři bronzoví miláčci ve své ikonické poloze „Fab Four“ (báječná čtyřka), ale v blízkosti jsou rozeseté i další beatlesové atrakce tj. již zmiňované Beatles Museum či Cavern Club.

Anfield: Stadion FC Liverpool

Nesmíme zapomenout ani na stadion Anfield, jenž je centrem jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů na světě –  F.C. Liverpool. Anfield poprvé otevřel své brány v roce 1884 a během let se vypracoval na kapacitu až 53 394 fanoušků. A když už jsme u těch nej, pak se traduje, že zdejší fanoušci jsou údajně jedni z nejlepších fanoušků na světě. A to pro své hlasité a vášnivé reakce. Neméně známý fotbalový klub Everton F.C. sídlí na stadionu Goodison Park.

Baltic Triangle: Centrum inovací a podnikání

Kdo miluje neustálý vzruch a novinky, pak vše tohoto rázu najde ve čtvrti Baltic Triangle. Zde to prostě žije! Obliba této destinace roste snad každým dnem. Noční život proudí všemi směry, ať se jedná o jídlo, zábavu či poslech živé hudby. Zde se vám Liverpool doslova zadře až pod kůži. Míjíte pouliční umění, nástěnné malby, DJ akce a všude vás doprovází nezbytná muzika.

The Liverpool Grand National Steeplechase

Pokud vám chybí zmínka o slavné Velké národní Steeplechase,  už je to tady. K Liverpoolu neodmyslitelně patří Grand National dostih, který se koná každý rok v Aintree Racecourse. V současnosti mají dostihy délku přes 7 000 metrů spolu s šestnácti překážkami.

Svého času tu dokonce startovali i čeští koně. V roce 1986 Essex a v roce 1991 Fráze, kdy oba vedl žokej Václav Chaloupka. Bohužel dostih nedokončili. Díky hodnocení britského handicapu se v současné době čeští koně do liverpoolského dostihu už nemohou prakticky dostat.

Míst, která můžete v Liverpoolu navštívit, je skutečně spousta. Krom toho, že je Liverpool šestým největším městem Anglie, je hlavním kulturním centrem v zemi. Můžete se také projít po kouzelném nábřeží řeky Mersey, která je považována za jednu z nejčistších řek v Británii. A pro mlsné jazýčky doporučíme místní specialitu, kterou je dušené skopové či hovězí ve vlastní šťávě. Nabídnou vám ho spolu s vařenou mrkví, bramborem a cibulí. A to vše zapijte pintou výtečného piva.

Zdroje: novinky.cz, Wikipedia.org, invia.cz, radynacestu.cz

Oblíbené