Spojte se s námi


Novinky

Lidskoprávní organizace Amnesty International obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině

Publikováno

dne

Ruská agrese na území Ukrajiny stále pokračuje a spolu s tím i nelichotivé chování ruských vojáků. Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) proto v pondělí obvinila Rusko z páchání válečných zločinů.

Několik měsíců se mluvilo o tom, že Rusko plánuje napadnout Ukrajinu. Informace médií a tajných služeb se dostávaly pod palbu kritiky jak ze strany veřejnosti, tak i některých politiků. Jenže na konci února k tomu došlo.

A stále není konec. Ruská invaze trvá už více než tři měsíce a na Ukrajině stále umírají civilisté, nevinné děti a dochází k znásilňování ze strany ruských okupantů. Svět už obletělo mnoho děsivých snímků.

Lidskoprávní organizace Amnesty International se pak v pondělí rozhodla obvinit Rusko z páchání válečných zločinů. Konkrétně je obvinění mířeno na nerozlišující útoky a používání mezinárodně zakázané kazetové munice při ostřelování Charkova, kdy zemřely stovky civilistů.

Rusové na začátku své invaze téměř denně ostřelovaly obytné čtvrti Charkova a ostřelování podle zprávy Amnesty International stále pokračuje, třebaže už není tolik intenzivní.

„Lidé byli zabíjeni ve svých domovech, v ulicích, na hřištích, hřbitovech a zatímco čekali na humanitární pomoc nebo nakupovali jídlo a léky. Opakované použití široce zakázané kazetové munice je šokující a je to další známka naprosté neúcty k životům civilistů. Ruské síly zodpovědné za tyto hrozné útoky musí být hnány k zodpovědnosti a rodiny obětí musí obdržet plné odškodnění,“ nechala se slyšet Donatella Roveraová z AI.

Podle informací zdravotnického resortu oblastní zprávy AI bylo od začátku ruské invaze, tedy od 24. února, do 28. dubna v Charkovské oblasti zabito 606 civilistů a dalších 1248 jich utrpělo zranění.

Zdroj: Amnesty International, ČTK

Oblíbené