Spojte se s námi


Zajímavosti

Letos si připomínáme 112 let od potopení Titanicu. O jeho zkáze stále koluje několik konspiračních teorií

Letos si připomínáme již 112. výročí od potopení Titanicu. O této gigantické lodi již bylo řečeno, napsáno i natočeno nespočet věcí, znáte ale ty nejznámější konspirační teorie? 

Publikováno

dne

Letos si připomínáme již 112. výročí od potopení Titanicu. O této gigantické lodi již bylo řečeno, napsáno i natočeno nespočet věcí, znáte ale ty nejznámější konspirační teorie? 

Titanic byl ve své době největším parníkem na světě a zpráva o jeho potopení, ke kterému došlo 15. dubna 1912, šokovala celý svět. Co ale za jeho zkázou stálo?

Konspiračních teorií o potopení Titanicu existuje nespočet

Protože potopení lodi, která měla na svědomí více jak 1 500 lidských životů, stále vzbuzuje ve společnosti rozruch a beze sporu se jedná o nejslavnější lodní neštěstí, je zcela přirozené, že tato katastrofa přitahuje konspirátory a milovníky záhad.

Mohlo za potopení Titanicu skutečně lidské pochybení, nebo se snad jednalo o něco jiného? Představujeme vám tři nejznámější konspirační teorie, které se snaží vysvětlit potopení Titanicu a možná změní i váš pohled na to, co se skutečně před 112 lety stalo.

Kletba mumie egyptské kněžky boha Amon Ra

Slyšeli jste někdy o Unlucky Mummy? Tedy o mumii, která přináší smůlu? Tuto nehezkou přezdívku si vysloužilo dřevěné víko rakve s malbou ženy, které zakrývalo mumifikované tělo neznámé a pochází ze starověkého Egypta.

Protože malba na víku je skutečně propracovaná, je zřejmé, že se jednalo o ženu s vysokým postavením. Zvěsti o prokletí tohoto víka se začaly šířit poté, co si jeho první majitel při lovu nejprve poranil ruku, poté se dostal do dluhů a následně přišel i o svůj dům.

Tento řetězec nešťastných událostí se postupně prodlužuje s každým dalším majitelem. A ano, hádáte správně. Jeden z majitelů mumie egyptské kněžky boha Amon Ra, jak bylo víko rakve pojmenováno, se ji rozhodl tajně převést do Ameriky právě na Titanicu.

Tuto historku se ovšem nikdy nepodařilo potvrdit, protože víko od roku 1889 údajně neopustilo Britské muzeum. Mimochodem, tento exponát najdete ve sbírce muzea pod označením EA 22542.

Potopení Titanicu se vůbec nestalo

Internetem, zejména tedy na sociální stí Tik Tok, se začala šířit konspirační teorie o tom, že Titanic se vlastně vůbec nepotopil. Vzhledem k tomu, kolik se dochovalo o jeho potopení důkazů, je tato teorie skutečně je slabší. Úzce ale souvisí s další teorií. A to tou, která tvrdí, že Titanic se skutečně nepotopil, nýbrž šla ke dnu jeho sesterská loď Olympic. 

Titanic byl před plavbou vyměněn za jinou loď a jednalo se o pojistný podvod

Pojďme si vysvětlit, proč tato konspirační teorie vznikla a co je vlastně Olympic zač. Titanic totiž nebyl jedinou lodí společnosti White Star Line, nýbrž spadal do trojice lodí:

  • Titanic
  • Britannic
  • Olympic

Všechny tři lodě si byly velmi podobné, ale Olympic byl téměř totožný s Titanicem, byl pouze o 7 centimetrů kratší. Nebyl ovšem v tak dobrém stavu jako Titanic a po nehodě, ke které došlo v roce 1911 a jež byla chybou společnosti White Star Line, měl vážně poškozený pravobok.

Oprava tohoto gigantického zaoceánského parníku stála společnost WSL nemalé peníze, a proto se hovoří o tom, že právě tehdy se zrodil ďábelský plán. Jelikož práce na Titanicu finišovaly a očekávalo se slavnostní spuštění na vodu a první plavba byla na spadnutí, mělo na poslední chvíli dojít k záměně lodí. 

Zbrusu nový Titanic zůstal v bezpečí doku, zatímco Olympic byl opraven, jeho jméno přepsáno na Titanic a v plánu bylo jeho potopení. Z pojistky by se tak vrátily společnosti White Star Lines peníze, jež vynaložila na jeho opravdu a k dispozici by jí navíc zůstala zbrusu nová nepoškozená loď. 

Fakta, která hovoří v pravost konspirační teorie o záměně a pojistném podvodu

Zdá se vám výměna lodi a teorie o pojistném podvodu nepravděpodobná? V její pravost hovoří následující fakta:

  • J. P. Morgan, majitel Titanicu, svou účast na plavbě odřekl krátce před vyplutím. Důvodem mělo být jeho zhoršené zdraví. Jenomže několik dní poté byl spatřen v populárním francouzském letovisku a působil velice zdravě.
  • Zvláštní je také to, že účast si krátce před plavbou rozmyslelo i několik lidí, kteří patřili k blízkým přátelům J. P. Morgana. 
  • Titanic pokračoval v plavbě i poté, co došlo ke střetu s ledovcem. Právě to, že loď okamžitě nezastavila, zrychlilo její postupné potápění a zaplavování.
  • Slyšeli jste někdy o tom, že lodě, které byly v blízkosti Titanicu se domnívaly, že na lodi probíhá oslava s ohňostrojem? Přestože to zní jako výmluva, světlice, jež byly po nárazu do ledovce vypouštěny, měly bílou barvu. Jenomže bílé světlice se používají při oslavách, červené při volání o pomoc. Samozřejmě mohlo k jejich záměně dojít omylem.
  • Dobře rozšířený je také fakt, že Titanic odesílal špatné souřadnice o své skutečné poloze. Mohlo to být nascvhál?

Předtucha, nebo inspirace?

Závěrem ještě zmiňme novelu Zbytečnost, která je známá i pod názvem Vrak Titanu. Tento literární počin má na svědomí Morgan Robertson a zápletka knihy se točí okolo potopení gigantické lodi, na jejíž palubě je nedostatek záchranných vest a její potopení všechny šokuje. 

Zdá se vám, že Robertson jen využil příběh potopení Titanicu ve svůj prospěch? Ale kdepak. Novela vyšla ještě před tím, než byl Titanic vůbec spuštěn na vodu, konkrétně tedy v roce 1898. Podle milovníků konspiračních teorií mohla tato kniha dokonce posloužit jako inspirace. Jiní naopak Robertsonovi připisují věštitelské schopnosti.

Tento příběh o předpovědi potopení Titaniku se ve zfilmované verzi objevil v seriálu Věřte nevěřte. Konkrétně se jedná o pátý díl druhé série.

Jaký máte na potopení Titanicu názor? Myslíte si, že střet s ledovcem byl skutečně pouhou nešťastnou náhodou, za kterou mohl fakt, že v roce 1912 byla planeta Země nejblíže Měsíci a ledovce se tak vyskytovaly i na zcela neobvyklých místech? Nebo se snad přikláníte k některé konspirační teorii?

Zdroje: wikipedia.org, Zoom.iPrima.cz, iDnes.cz, History.com, YouTube.com

Oblíbené