Spojte se s námi


Novinky

Lavičku Václava Havla najdeme již i v Asii, dílo se těší široké mediální pozornosti

Publikováno

dne

Lavičku Václava Havla najdeme na mnoha místech na světě, doposud se však žádná nenacházela na asijském kontinentu. To se ale nyní změnilo. Umělecké dílo inspirované myšlenkami a činy prvního českého prezidenta se nově nachází v Japonsku.

Japonsko učinilo pozoruhodný a mimořádný krok. Hirošimská univerzita Šudó společně s českým velvyslanectvím v Tokiu uspořádalo akci, během níž byla slavnostně odhalena první lavička Václava Havla v Asii.

Dle Barbory Šámalové, zpravodajky ČT v Asii, je to skutečná pocta, jelikož japonské univerzity běžně na své půdě památníky zahraničním státníkům neumisťují.

Václav Havel si to ale zasloužil díky svým myšlenkám a činům. Představení tohoto uměleckého díla se dočkalo široké mediální pozornosti.

Akci podpořil dokonce i japonský premiér, který v osobním dopise ocenil Havlův přínos v boji za hodnoty liberální demokracie a lidská práva ve světě.

Lavička Václava Havla byla v Hirošimě představena mimo jiné také proto, že v regionu východní Asie i dnes dochází k potlačování svobody projevu, svobody médií i politického smýšlení. Násilí není výjimkou.

Umělecké dílo lze dnes nalézt mimo Českou republiku například na Georgetownské univerzitě v USA nebo Oxfordské univerzitě v Británii. V roce 2021 byla představena také v Bruselu (Belgie), Athénách (Řecko) a Limě (Peru).

Zdroj: ČT24

Oblíbené