Spojte se s námi


Kultura

Kytara Kurta Cobaina, na níž byl nahrán legendární hit, byla vydražena za více než 100 milionů dolarů

Publikováno

dne

Nirvana byla jednou z nejpopulárnějších a nejjedinečnějších kapel minimálně 90. let minulého století. Její frontman Kurt Cobain napsal několik ikonických písní, včetně slavného hitu Smells Like Teen Spirit. Kytara, na níž svou píseň nahrál, byla nyní vydražena za historickou sumu.

O víkendu se konala aukce Music Icons, kterou pořádala aukční síň Julien’s. Během ní bylo vydraženo více než 1300 předmětů s hudební tématikou. Jedním z nich byla i kytara, na níž nahrál slavný hit Kurt Cobain.

Očekávalo se, že modrozeleného Fendera Mustang, jenž byl vyroben roku 1969, se podaří vydražit zhruba za 600 tisíc dolarů. Očekávání však byla vysoce překonána, neboť kdysi Cobainův kousek se stal druhou nejdražší kytarou všech dob.

Kytara frontmana Nirvany byla vydražena za neuvěřitelných 4,5 milionu dolarů, což je v přepočtu na naši měnu částka pohybující se okolo 104 milionů českých korun.

Novým vlastníkem kytary je americký podnikatel Jim Irsay, jenž je mimo jiné majitelem klubu NFL, tedy slavné ligy amerického fotbalu, Indianapolis Colts.

Pro Irsaye to není první historický hudební kousek, který vlastní. Ve své sbírce už má například kytary Elvise Presleyho, Beatles, Boba Dylana či Davida Gilmoura.

Právě kytaru Gilmoura, jednoho z členů slavné kapely Pink Floyd, koupil v roce 2019 za tehdy rekordních 3,975 milionů dolarů. Díky nové akvizici se však nyní jedná až o třetí nejdražší kytaru.

Tou vůbec nejdražší kytarou současnosti je rovněž kytara Kurta Cobaina, konkrétně akustická kytara Martin D-18E, s níž odehrál slavné vystoupení MTV Unplugged. Ve svém vlastnictví ji nyní má majitel společnosti Rode Microphones Peter Freedman, koupil ji za více než 6 milionů dolarů.

Zdroj: Spark, NBC News

Oblíbené