Spojte se s námi


Novinky

Kvůli opičím neštovicím vyhlašuje WHO globální stav nouze. V ohrožení je hlavně Evropa

Publikováno

dne

Pa pandemii koronaviru musí řešit svět další problém. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž vyhlásila globální stav nouze kvůli šířícím se opičím neštovicím. Ty sice nemají potenciál ohrozit celý svět, nicméně v největším ohrožení má být podle všeho Evropa.

Už pár měsíců se v médiích objevují zprávy, které informují o novém viru, který má potenciál se poměrně rozšířit. Konkrétně se jedná o opičí neštovice. Podle informací WHO se jimi nakazilo přes 16 tisíc lidí v 75 státech.

„Rozhodl jsem se vyhlásit stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu,“ vyjádřil se pro média generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Mimo to vyzval státy, aby se pokusily šíření opičích neštovic zabránit.

Kvůli opičím neštovicím tak je nyní vyhlášen nejvyšší stupeň varování. Ten v současnosti platí také pro koronavirus a dětskou obrnu. Riziko pro celý svět je ovšem podle Ghebreyesuse mírné, výjimkou je Evropa, kde je naopak vysoké.

„Stručně řečeno, máme ohnisko, které se rychle rozšířilo po celém světě prostřednictvím nových způsobů přenosu, kterému příliš nerozumíme,“ cituje generálního ředitele WHO server Washington Post.

Podle dat, které WHO získala, jsou v největším ohrožení homosexuálové. Nemoc se v drtivé většině šíří mezi muži, kteří mají sex s jinými muži. Ghebreyesus se tak domnívá, že díky tomu lze správnou strategií ve správných skupinách epidemii zastavit.

Stejně tak ovšem dodal, že je potřeba respektovat lidská práva a důstojnost gayů či bisexuálů. „Stigma a diskriminace mohou být stejně nebezpečné jako jakýkoliv virus,“ má jasno.

Nejvíce potvrzených případů opičích neštovic hlásí Španělsko, kde se nakazilo už 3100 lidí. Na druhém místě jsou Spojené státy americké (2900 případů), následují Německo a Velká Británie (více než 2200 případů).

Zdroj: WHO, Washington Post

Oblíbené