Spojte se s námi


Novinky

Král Karel III. poprvé promluvil k britskému lidu. Slibuje zejména službu, vzdal hold své matce i své ženě

Publikováno

dne

Velká Británie se ve čtvrtek večer zahalila do smutku. V 96 letech totiž zemřela královna Alžběta. Na trůnu ji vystřídá její syn princ Charles. Ten v pátek večer poprvé promluvil k britskému lidu.

Z prince Charlese je nyní král Karel III. Nejstarší syn zesnulé královny Alžběty bude novým panovníkem Velké Británie po dlouhých 70 letech. K britskému lidu promluvil v pátek večer.

V první řadě oznámil, že William a Kate se stanou princem a princeznou z Walesu. Následně vzdal hold dvěma ženám, které byly středobodem jeho života. Konkrétně své matce králově a své manželce Camille.

Ztráta matky jej hluboce zasáhla. V projevu, jehož body přepsalo BBC, však řekl, že královna Alžběta prožila velmi dobrý život, i když se obětovala pro povinnost.

Nový panovník mimo to prozradil, že trůn pro něj bude celoživotním závazkem po všechen zbývající čas. Z místnosti, v níž jeho matka mluvila k britskému lidu o Vánocích, podotkl, že hodlá lidu v první řadě sloužit, ne vládnout.

Podle agentury Reuters se před palácem Karla III. shromáždily davy lidí. Na místě měly zpívat staronovou verzi hymny Bůh ochraňuj krále. Oficiálně se však princ Charles stane králem až v sobotu.

Zdroj: BBC, City News

Oblíbené