Spojte se s námi


Ekonomika

Konec čerpacích stanic? Norsko se pomalu připravuje k velkému a revolučnímu kroku

Publikováno

dne

Bude to konec čerpacích stanic jak je známe? Velmi pravděpodobně ano. Nejen Norové už totiž reagují na budoucnost v podobě elektromobility. Norsko se ovšem pomalu připravuje ještě k jednomu velkému a revolučnímu kroku…

Norsko je v rámci celé Evropy na čele pomyslného žebříčku, co se týče prodeje elektromobilů. Podíl benzínových aut se tak na jejich trhu každým měsícem zmenšuje, což severskou zemi vede k jasnému cíli.

Predikce totiž stanoví, že do roku 2025 má Norsko ukončit prodej veškerých aut poháněných klasickými pohonnými hmotami.

Podle informací norského deníku Motor se prodej benzínových aut v jejich zemi tak radikálně snižuje, že už v roce letošním by mohlo dojít k jakémusi přerušení prodejů.

V celkovém objemu vozů zakoupených v roce 2021 je 75–80 % z nich na elektřinu. Aktuálně Norové vlastní téměř půl milionu automobilů na elektrický pohon, přičemž nejrozšířenějším elektromobilem v zemi je Tesla.

Norsko jde přitom svých občanům v této záležitosti naproti, plánuje totiž zrušení daně z nákupu elektromobilu, naopak se chystá zvýšit daňové zatížení při nákupu vozu poháněného na naftu či benzín.

Cenově výhodnější pak jednoznačně bude nákup elektromobilu, do Norska by tak zanedlouho měly zamířit společnosti, které obstarají instalaci nabíjecích stanic. Éra klasických čerpacích stanic tak bude velmi pravděpodobně v brzké době ukončena.

Nutno podotknout, samotné automobilky se již delší dobu soustřeďují na výrobu elektromobilů, přičemž nebude dlouho trvat a ke stejnému kroku dojdou i další evropské země.

Zdroje: Electrek, Auto Živě

Oblíbené