Spojte se s námi


Novinky

Koalice Spolu v úterý oznámí svůj postup ohledně prezidentských voleb. Koho může podpořit?

Publikováno

dne

Česká republika za sebou má komunální i senátní volby. Podle slov některých politiků se mělo jednat o „referendum o vládě“, nicméně pro vládní koalici nedopadlo nejhůře. Nyní je čas se připravit na volby prezidentské. Jak bude postupovat koalice Spolu?

Koalice Spolu slibovala, že svůj postup ohledně blížících se prezidentských voleb oznámí do konce září. Nicméně to nezvládla. Učiní tak až v úterý 4. října. Na sobotní tiskové konferenci v Brně to oznámil premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Zpoždění Fiala odůvodnil svým krátkým virovým onemocněním. „Nemohli jsme udělat některé schůzky, které jsou pro tento krok nutné,“ cituje ČTK omluvu premiéra České republiky.

Podle šéfa ODS to s oznámením postupu Spolu vypadá dobře. Ještě 22. září v televizní debatě vyjádřil, že rozhodně nehrozí podpora kandidáta, jenž patří k populistické či extremistické části politického spektra.

Stejný postoj deklarovala také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Oba lídři svých stran chtějí prezidenta, který bude prozápadní, bude ctít zákony a stmelovat všechny občany republiky.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka prohlásil, že podle třetí strany koalice Spolu splňují ideální parametry hned tři kandidáti. Konkrétně senátor Pavel Fischer, generál Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Jurečka ovšem prozradil, že stále existuje možnost postavení vlastního kandidáta. S tím naopak nepočítá podle Víta Rakušana jeho hnutí STAN.

Piráti již vyjádřili podporu Nerudové. Čeká se ještě na vyjádření hnutí ANO. To svůj postoj a své kroky oznámí 27. října.

Zdroj: ČT24, ČTK

Oblíbené