Spojte se s námi


Ekonomika

Klienti Sberbank se nedostanou k penězům, nefunguje bankovnictví ani karty

Publikováno

dne

Vskutku velký problém pro Sberbank a její klienty. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu uzavřela tato banka svou síť poboček napříč celou Českou republikou, lidem navíc nefunguje ani internetové bankovnictví či platební karty.

Už od pátečního odpoledne nejenže nefungovalo internetové bankovnictví, ruská Sberbank napříč Českou republikou rovněž uzavřela své pobočky. Důvodem byly neustále narůstající potíže s bezpečností provozu.

Od soboty navíc nefungují ani platební karty. Co se poboček týče, po zajištění zvýšené bezpečnostní ochrany budou pobočky posléze otevřené.

Dalším problémem, který se v nedávném čase objevil je nulová hotovost v některých bankomatech.

Řada klientů ruské banky navíc v minulých dnech ve vskutku velkém počtu převedla své peníze jinam a také u této banky zrušila své účty. Ba co víc, u českých zaměstnanců Sberbank se objevil morální problém u ruské banky pracovat.

V České republice Sberbank působí už od roku 1993, naplno své aktivity rozjela v roce 2012, kdy její zástupci převzala tuzemskou Volksbank. V naší zemi však má stále na 120 tisíc klientů, momentálně ovšem s ruskou bankou přestávají spolupracovat i někteří podnikatelé.

Ve spolupráci se Sberbank nebude pokračovat například velká softwarová firma ABRA Software, jenž je dodavatelem podnikových finančních systémů.

„Česká národní banka situaci kolem Sberbank v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem nejen monitoruje, ale především dohledově řeší. Pro tyto situace jsou nastaveny standardní postupy jak na straně dohlíženého subjektu, tak České národní banky s cílem minimalizovat dopady na klienty,“ stojí v oficiálním prohlášení České národní banky.

Zdroje: Peníze, ČNB

Oblíbené