Spojte se s námi


Historie

Jindřich VIII. dlouho čekal na vytouženého potomka. Když mu jej manželky neporodily, neváhal je poslat na popraviště

Jindřich VIII. Tudor proslul krvavým způsobem, jakým se zbavoval svých žen. Měl jich šest a rovnou dvě z nich nechal popravit. Není bez zajímavosti, že druhá Jindřichova žena Anna Boleynová byla s tou pátou Kateřinou Howardovou příbuzná.

Publikováno

dne

Jindřich VIII. Tudor proslul krvavým způsobem, jakým se zbavoval svých žen. Měl jich šest a rovnou dvě z nich nechal popravit. Není bez zajímavosti, že druhá Jindřichova žena Anna Boleynová byla s tou pátou Kateřinou Howardovou příbuzná.

Žádný syn na obzoru

Příběh Anny Boleynové je poměrně známý. Jindřich VIII. (1491–1547) se nemohl smířit s tím, že mu jeho první manželka Kateřina Aragonská neporodila syna, a tak si hledal jinou ženu. Do oka mu padla Anna Boleynová, dvorní dáma, která své vzdělání získala ve Francii.

Papež mu však nechtěl dovolit rozvod se španělskou princeznou, proto se Jindřich rozhodl založit vlastní církev: anglikánskou. Jako hlava této církev sám sobě rozvod povolil a pak už se konala svatba s Annou.

Na popraviště s ní

Tady se ale situace začala komplikovat. Anna brzy otěhotněla, jenže se jí narodila holčička (dostala jméno Alžběta). Pro oba to musela být učiněná noční můra. Potom přišlo několik potratů a král dospěl k závěru, že ani tato žena mu vytouženého dědice nedá.

Znepřátelil si kvůli ní celou Evropu, zapudil manželku z mocného královského rodu a vystavil se hrozbě pekla – a ona mu nesplnila to jediné přání, které měl.

Kolem Anny se začala stahovat mračna. Dvořané, kteří se jí chtěli zbavit, začali králi donášet lži o tom, že Anna má milence nebo že je čarodějnice. Jindřich se toho chytil a využil příležitosti. Anna byla zatčena a obviněna z mnoha vážných zločinů včetně incestu s vlastním bratrem.

Král neměl slitování a celou věc dotáhl do konce: v roce 1536 byla Anna Boleynová spolu s mnoho svými blízkými popravena. Jediným Jindřichovým ústupkem bylo to, že mohla být sťata mečem a nikoli sekerou, což se považovalo za důstojnější smrt. Vskutku velkorysé!

Konečně syn a vlámská kobyla

Jindřich už měl samozřejmě vyhlédnutou další dvorní dámu. Jmenovala se Jana Seymourová a konečně králi porodila syna Eduarda. Krátce po porodu však zemřela.

Jindřich ale chtěl i další děti a tentokrát si nevybíral na vlastním dvoře.

Nechal si přivést německou šlechtičnu Annu Klévskou, jenže ta se mu zdála tak ošklivá, že s ní odmítal sdílet lože. Dokonce o ní říkal, že je to vlámská kobyla. Přišel tedy čas na další rozvod a navíc už si Jindřich dělal zálusk na další dvorní dámu: Kateřinu Howardovou.

Další dáma na špalek

Kateřina byla zhruba o třicet let mladší než Jindřich. Král už byl v té době silně obézní, na noze měl zapáchající vřed a trpěl výbuchy vzteku. Takhle si asi Kateřina svého prince na bílém koni nepředstavovala.

Jindřich však dívku vášnivě miloval a nezastavilo ho ani to, že jde o sestřenici jeho popravené ženy Anny Boleynové. Kateřinin otec, mocný vévoda z Norfolku, byl bratrem Anniny matky.

Pozici královny si Kateřina neužívala dlouho. Svatba se konala v roce 1540 a v roce 1542 už královna mířila na popraviště. Obvinění bylo podobné jako u její sestřenice Anny – smilstvo.

Zatímco Anna byla chytrá a téměř jistě krále nepodváděla, u Kateřiny si nemůžeme být tak jistí. Chovala se lehkovážně a frivolně a obklopovala se mladými muži, které přinejmenším platonicky milovala.

Pro její nepřátele bylo velmi jednoduché toho využít. Král nenechal popravit jenom ji a její domnělé milence, ale zdecimoval celý starý šlechtický rod Howardů.

Kateřina Parrová – královská ošetřovatelka

Ještě jednu veselku ve svém životě Jindřich stihl. Vzal si dvojnásobnou vdovu Kateřinu Parrovou. Možná si ještě stále myslel na dalšího syna, ale byl už tak vážně nemocný, že Kateřina sloužila spíš jako ošetřovatelka než manželka.

Nechybělo málo a na seznam Jindřichových popravených žen přibyla i ona – prý už byl vydán rozkaz k jejímu zatčení, ale Kateřině se povedlo pasti vyhnout a zachovat si život.

Jindřicha nakonec přežila a mohla se dívat, jak se všechny jeho děti – nejen syn Eduard, ale i dcery Marie a Alžběta – stávají králem a královnami Anglie.

Zdroj: denik.cz; Alison Weirová: Šest žen Jindřicha VIII.

Oblíbené