Spojte se s námi


Zajímavosti

Je Halloween pouze nevinnou zábavou, nebo může přitahovat kriminalitu?

Koleda, nebo trest! Tahle nevinná říkanka je typická pro Halloween. Je to období, kdy se svátek a tajemno prolínají. 31. října děti v kostýmech upírů, vlkodlaků a mimozemšťanů obchází domy, žadoní o čokoládu a bonbony. Jejich roztomilé pohledy a škemrání mají moc rozplynout i ty nejtvrdší srdce. Avšak tento veselý svátek ukrývá i stinnou stránku, která dokáže nahnat hrůzu.

Publikováno

dne

Koleda, nebo trest! Tahle nevinná říkanka je typická pro Halloween. Je to období, kdy se svátek a tajemno prolínají. 31. října děti v kostýmech upírů, vlkodlaků a mimozemšťanů obchází domy, žadoní o čokoládu a bonbony. Jejich roztomilé pohledy a škemrání mají moc rozplynout i ta nejtvrdší srdce. Avšak tento veselý svátek ukrývá i stinnou stránku, která dokáže nahnat hrůzu. 

Halloween, původně oslavovaný v anglofonních zemích jako Amerika, Kanada, Spojené království a Irsko, se stává jedním z nejúžasnějších svátků, který si nachází cestu do dalších koutů světa. Ať už jste kdekoliv, pravděpodobně zaznamenáte ten nádech záhadna, který Halloween provází. Některé kultury drží tradiční oslavy, ale díky vlivu komerce a rozšířené popkultury dnes můžete zažít Halloween téměř všude. 

Kostýmy, dýně, a samozřejmě strašidelné zážitky jsou na pořadu dne. Halloween se stává událostí, která spojuje lidi z různých kultur a zemí, ať už se jedná o zábavu v podobě legrace nebo vyprávění tajemných příběhů.

Mnoho příběhů spojených s Halloweenem se poznamenalo tajemstvím a nepředvídatelností. Když se slaví tento svátek, hranice mezi realitou a fikcí se stírají. Přináší to veselí a hrůzu, ale také záhadu, která nás nutí přemýšlet o temných a nevyřešených stránkách lidské povahy.

Nad ulicemi, kde se lidé v hrůzostrašných kostýmech smějí a šklebí se, lze cítit napětí a neklid, jako by ve vzduchu viselo něco zlověstného. Něco, co dokáže probudit naše temné stránky a přimět nás hrát si na vlastní hororové představení. Jakým způsobem se temné síly Halloweenu mohou dostat na povrch?

Jedním ze strašidelných příkladů je případ Dereka Warda na Long Islandu v roce 2014. Rozhodl se stvořit vlastní halloweenský horor, kdy brutálně zabil svoji matku a předváděl šokující scénu s jejím tělem na ulici. Zdálo se, že kolemjdoucí si mysleli, že je to halloweenský vtípek, ale realita byla daleko hrůznější.

Halloween také přináší případy, kdy lidé přijmou podobu slavných hororových postav z filmů. Zdá se, že to některé inspiruje k vražedným činům, podobným těm, které vidíme na plátnech kin. To byl případ Davida Andrewse v roce 1984, který ubodal svoji partnerku a její dvě děti, unesl osmiletého syna a pokusil se o sebevraždu. Tento případ zní jako hororový scénář.

Halloween nespočívá pouze v krvi a strachu. Existují i případy záhadných zmizení, které zůstávají nevyřešené. Jako případ Cindy Song v roce 2001, kdy mladá žena odešla na Halloweenskou párty a nikdy se nevrátila. To, co se ní přesně stalo, zůstává záhadou, a její budoucnost se obklopuje stínem této tajemné noci.

Dokonce ani památky slavných osobností neuniknou vlivu Halloweenu

Harry Houdini, známý mistrovský iluzionista, opustil tento svět dne 31. října 1926 poté, co ho brutálně napadli během jednoho ze svých vystoupení. Jeho manželka Bess se pokusila v Halloweenový večer navázat kontakt s jeho duchem z onoho světa, což dodalo prostředí podivné nadpřirozené nálady.

Právě proto, že Halloween se slaví každý rok, je možno si uvědomit, že v tomto světě, kde se radost a tajemno mísí, může docházet k nečekaným a záhadným událostem. Je to čas, kdy se nám otevírají dveře do světa plného tajemství, která mohou zůstat nevyřešena až do dnešních dnů.

Není překvapením, že tento den přináší nejen radostné oslavy, ale i mnoho temných a záhadných událostí. Je to období, kdy se hranice mezi realitou a fantazií stírají, a skutečnost nás může překvapit strašidelnými a záhadnými příběhy.

Zdroje: flowee, enigmaplus

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené