Spojte se s námi


Ekonomika

Jaká banka má nejlepší finanční produkty? Na vrcholu Moneta, KB nebo Česká spořitelna

Publikováno

dne

Za sebou máme jedenáctý ročník soutěže Finanční produkt roku, která samozřejmě i letos určila vítěze v jednotlivých kategoriích. Kdo se stal vítězem v oblasti hypoték nebo u jaké banky najdete nejlepší běžný účet?

Finanční produkt roku je soutěž, ve které analytici společnosti Scott & Rose na webu Finparada hodnotí ty nejlepší bankovní produkty uplynulého roku, tedy 2021.

Tato soutěž v sobě skrývá hned několik kategorií: nejlepší běžný účet, spořící účet, neúčelové osobní úvěry či hypotéky. To jsou tradičně nejsledovanější kategorie, na které se zároveň experti zaměřují nejvíce.

Pro běžný účet byste si tedy podle výsledků měli jít do Monety, jejíž účet Tom Plus nabízí bezplatný výběr ze všech bankomatů v České republice a rovněž v zahraničí, přičemž jeho vedení samozřejmě nic nestojí.

Účet si můžete sjednat online v pohodlí domova, nabízí okamžité platby nebo využívání služeb, jakými jsou Google Pay, Apple Pay, potažmo Garmin Pay. To znamená, že si svou kartu můžete nahrát do mobilního bankovnictví či aplikace a v obchodech tak budete moci telefonem, aniž byste měli platební kartu fyzicky u sebe.

Druhé místo patří v této oblasti Raiffeisenbank a jejímu Chytrému účtu, třetí pozici drží Air Bank.

Kategorie spořících účtů se pak podle výsledků dělí ještě na další tři oblasti: spořící produkty do 300 tisíc Kč, poté od 300 tisíc do 600 tisíc Kč a poslední třída, kde už se pohybujeme nad hranicí 600 tisíc korun.

První kategorii kraluje Hello bank! a jejich Hello spoření, jenž aktuálně nabízí úrokovou sazbu ve výši 1,8 % ročně pro vklady do 200 tisíc Kč.

Lídrem druhé jmenované oblasti je již výše zmíněná Moneta Money Bank, která aktuálně nabízí úrokovou sazbu 2,5 % p.a. pro vklady do jednoho milionu korun. Pakliže zůstatek na spořícím účtu přesáhne tuto hranici, tak se onen zbytek úročí 0,5 %.

No a kategorii číslo 3 ovládla opět Moneta se svým spořícím účtem Genius Gold, jehož vedení, založení i zrušení, přesně jako v případě výše uvedeného spořícího účtu, jede zcela zdarma. Gold je nicméně určen pro klienty, kteří již disponují také goldovým běžným účtem.

Klasická úroková sazba (pro vklady do jednoho milionu Kč) je 0,3 % p.a., nicméně při splnění dvou dalších podmínek se klienti mohou dostat až na roční úrokovou sazbu ve výši 1,1 %.

Tudíž v případě, že vám na běžný účet Genius Gold příjde měsíčně alespoň 35 000 Kč, zvyšuje se tato sazba o dalších 0,4 % (tedy na celkových 0,7 % p.a.). Na nejvyšší úrokovou sazbu (1,1 %) se dá dostat v případě, že si ke všemu klient ještě nakoupí podílové listy v minimálně částce půl milionu Kč.

Kategorii neúčelové osobní úvěry ovládla Komerční banka. Její Osobní úvěr nabízí jednu z nejnižších úrokových sazeb na trhu, konkrétně „od 4,90 % p.a.“. Půjčku si můžete vyřídit i online bez návštěvy pobočky. Za správu a vedení půjčky klient rovněž neplatí vůbec nic.

Pro druhé místo si došla mBank, třetí příčku ukořistila ČSOB.

Tímto se dostáváme k poslední kategorii, tedy k hypotékám. Aktuálně nejvýhodnější hypotéční úvěr na trhu najdete u České spořitelny, která nabízí své úvěry od 4,54 % p.a. Druhé místo v této oblasti bere UniCredit Bank, třetí příčku obsadila Equa Bank.

Zdroje: Finparada, Moneta Money Bank, iDnes

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Publikováno

dne

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.

Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.

Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.

„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.

Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.

Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.

Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.

Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…

V krizi se novým věcem daří

ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.

Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.

Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.

Zdroj: E15, OpenAI, CNN

Pokračovat ve čtení

Auta

Nafta zlevnila, naopak cena benzinu navzdory očekáváním stagnuje

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Publikováno

dne

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Pokles cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích už není tak značný jako v minulých týdnech. Zatímco nafta od minulého týdne zlevnila o 27 haléřů, benzin naopak mírně zdražil.

Nově tak průměrná cena nafty klesla na 36,60 korun za litr. Za trvající pokles ceny může jednak snížená spotřební daň, ale i nižší ceny plynu a snížená poptávka po topné naftě z důvodu teplého počasí v Evropě.

Vývoj ceny benzinu je ale zcela jiný. Ta se navzdory očekáváním stabilizovala, oproti minulému týdnu se dokonce zvýšila o 2 haléře. Nově je cena benzinu v průměru na 37,66 korunách za litr.

Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty se tak opět znatelně zvýšil. Jedná se o pokračování vývoje z předešlých týdnů, kdy nafta zlevňovala více než benzin. To se dá očekávat i v dalších týdnech.

Ceny pohonných hmot by v České republice měly klesat i nadále. Podobným tempem by měla zlevňovat nafta, níže by se měla dostat i cena benzinu. To však bude platit pouze několik týdnů, dle předpokladů by české řidiče mělo v dlouhodobém horizontu čekat zdražení.

Aktuálně se dá benzin nejlevněji natankovat v Jihočeském kraji, konkrétně za 37,26 korun za litr. Naopak nejdražší benzin je v Praze a to ve výši 38,84 korun.

V Praze je rovněž i nejdražší nafta, a to 38,51 korun za litr, nejlaciněji se nafta prodává v Jihočeském kraji a v Ústeckém kraji a to v průměru 35,77 korun za litr.

Zdroje: Data CCS

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Co dělat, když podvodník získá vaše údaje od internetového bankovnictví?

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Publikováno

dne

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Hospodářská kriminalita se v dnešní době přesouvá spíše do kyberprostoru. Podvodníky se těžce dopadá, jelikož jsou na internetu zakryti anonymitou, naopak své podvody rádi dotahují k dokonalosti. Dnes už není vůbec složité na nějaký takový podvod naletět.

Podvodníci jsou také nejvíce aktivní při jakékoli krizi, ať už to byla pandemie covidu, válka na Ukrajině nebo vysoká inflace. Využívají tak zranitelnosti lidí, kterým zdánlivě nabízí východisko ze složité finanční situace.

Jedním z příkladů jsou podvodné SMS, které lákají na finanční příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. Po kliknutí na odkaz budete přesměrování na falešnou webovou stránku ministerstva, která je však od originální verze k nerozeznání. Poté už stačí pod záminkou zaslání příspěvku vyplnit údaje k bankovní identitě a podvodníci už mají přístup k vašemu účtu.

Co v takovém případě dělat? Nejdůležitější je začít jednat okamžitě. Rozhodně na nic nečekejte a nenechávejte situaci být, i kdybyste si měli všechny peníze z účtu přeposlat do jiné banky. Kontaktujte s problémem svoji banku i policii.

„Pokuste se banku kontaktovat co nejdříve. Šance na záchranu peněz se tak výrazně zvyšuje. Banky mezi sebou totiž velice úzce v této oblasti spolupracují a je šance, že by peníze ještě mohly někde na cestě zachytit,“ vysvětluje pro Seznam zprávy tiskový mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

Pokud již došlo ke krádeži peněz, velice se doporučuje kontaktovat také Policii ČR. Ta má kvůli obtížnosti případů často problém s dokazováním jednotlivých skutků, a tak třeba zrovna vaše nešťastná událost pomůže podvodníka zadržet. Policie rovněž při vyšetřování potřebuje znát celkovou způsobenou škodu.

Účet, případně i platební kartu, si pak bankou nechte co nejdříve zablokovat. Nemusíte mít ale strach, že byste o svůj účet nadobro přišli, banky by měly být schopny vám obnovit přístupové údaje a vydat novou platební kartu.

Počet internetových podvodů každoročně stoupá a prudce se zvyšuje s každou krizí, která zasáhne Českou republiku. Proto buďte při každé takové zprávě maximálně opatrní a na podezřelé odkazy raději neklikejte.

Zdroje: Seznam zprávy, MPSV

Pokračovat ve čtení

Oblíbené