Spojte se s námi


Ekonomika

Jaká banka má nejlepší finanční produkty? Na vrcholu Moneta, KB nebo Česká spořitelna

Publikováno

dne

Za sebou máme jedenáctý ročník soutěže Finanční produkt roku, která samozřejmě i letos určila vítěze v jednotlivých kategoriích. Kdo se stal vítězem v oblasti hypoték nebo u jaké banky najdete nejlepší běžný účet?

Finanční produkt roku je soutěž, ve které analytici společnosti Scott & Rose na webu Finparada hodnotí ty nejlepší bankovní produkty uplynulého roku, tedy 2021.

Tato soutěž v sobě skrývá hned několik kategorií: nejlepší běžný účet, spořící účet, neúčelové osobní úvěry či hypotéky. To jsou tradičně nejsledovanější kategorie, na které se zároveň experti zaměřují nejvíce.

Pro běžný účet byste si tedy podle výsledků měli jít do Monety, jejíž účet Tom Plus nabízí bezplatný výběr ze všech bankomatů v České republice a rovněž v zahraničí, přičemž jeho vedení samozřejmě nic nestojí.

Účet si můžete sjednat online v pohodlí domova, nabízí okamžité platby nebo využívání služeb, jakými jsou Google Pay, Apple Pay, potažmo Garmin Pay. To znamená, že si svou kartu můžete nahrát do mobilního bankovnictví či aplikace a v obchodech tak budete moci telefonem, aniž byste měli platební kartu fyzicky u sebe.

Druhé místo patří v této oblasti Raiffeisenbank a jejímu Chytrému účtu, třetí pozici drží Air Bank.

Kategorie spořících účtů se pak podle výsledků dělí ještě na další tři oblasti: spořící produkty do 300 tisíc Kč, poté od 300 tisíc do 600 tisíc Kč a poslední třída, kde už se pohybujeme nad hranicí 600 tisíc korun.

První kategorii kraluje Hello bank! a jejich Hello spoření, jenž aktuálně nabízí úrokovou sazbu ve výši 1,8 % ročně pro vklady do 200 tisíc Kč.

Lídrem druhé jmenované oblasti je již výše zmíněná Moneta Money Bank, která aktuálně nabízí úrokovou sazbu 2,5 % p.a. pro vklady do jednoho milionu korun. Pakliže zůstatek na spořícím účtu přesáhne tuto hranici, tak se onen zbytek úročí 0,5 %.

No a kategorii číslo 3 ovládla opět Moneta se svým spořícím účtem Genius Gold, jehož vedení, založení i zrušení, přesně jako v případě výše uvedeného spořícího účtu, jede zcela zdarma. Gold je nicméně určen pro klienty, kteří již disponují také goldovým běžným účtem.

Klasická úroková sazba (pro vklady do jednoho milionu Kč) je 0,3 % p.a., nicméně při splnění dvou dalších podmínek se klienti mohou dostat až na roční úrokovou sazbu ve výši 1,1 %.

Tudíž v případě, že vám na běžný účet Genius Gold příjde měsíčně alespoň 35 000 Kč, zvyšuje se tato sazba o dalších 0,4 % (tedy na celkových 0,7 % p.a.). Na nejvyšší úrokovou sazbu (1,1 %) se dá dostat v případě, že si ke všemu klient ještě nakoupí podílové listy v minimálně částce půl milionu Kč.

Kategorii neúčelové osobní úvěry ovládla Komerční banka. Její Osobní úvěr nabízí jednu z nejnižších úrokových sazeb na trhu, konkrétně „od 4,90 % p.a.“. Půjčku si můžete vyřídit i online bez návštěvy pobočky. Za správu a vedení půjčky klient rovněž neplatí vůbec nic.

Pro druhé místo si došla mBank, třetí příčku ukořistila ČSOB.

Tímto se dostáváme k poslední kategorii, tedy k hypotékám. Aktuálně nejvýhodnější hypotéční úvěr na trhu najdete u České spořitelny, která nabízí své úvěry od 4,54 % p.a. Druhé místo v této oblasti bere UniCredit Bank, třetí příčku obsadila Equa Bank.

Zdroje: Finparada, Moneta Money Bank, iDnes

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Akcie amerických technologických gigantů po růstu opět padají

Publikováno

dne

Akcie amerických technologických firem se obrátily na začátku listopadu směrem k zeleným číslům, ovšem tomu je nyní konec a opět pokračuje jejich pád. I přes velké změny Marka Zuckerberga je letošním negativním lídrem společnost Meta, která za letošní rok odepsala 67.55 %.

Sázka na jednu kartu, tedy v případě Mety na metaverse, se nevyplatila a po volném pádu akcií na konci října vzal zakladatel Facebooku za ruční brzdu a značně osekal náklady.

Díky tomu akcie společnosti začaly růst, nyní už ale opět několik dní klesají. Konkrétně se bavíme za posledních 5 dnů o pádu 5,52 %.

Velmi podobně na tom jsou v letošním roce akcie Tesly, které klesly o 58,03 %. I zde probíhal lehký optimismus, když akcie před pár dny začaly růst, za posledních 5 dnů ovšem opět klesly, a to dokonce o 14,34 %.

Třetím nejhorším americkým technologickým gigantem, který počítá v letošním roce velké ztráty na akciovém trhu, je Amazon, který zažívá podobný vývoj, jako již zmíněné společnosti.

I internetový obchod zakladatele Jeffa Bezose výrazně klesl na ceně, když za letošek klesla hodnota akcií o 45,74 %.

V mínusu -34,06 % je pak Alphabet, -27,69 % Microsoft a nejlépe tento rok zvládá Apple, jenž odepsal pouhých 18,68 %.

Meziročně přitom v každém čtvrtletí tohoto roku zvýšil výnos na akciích o několik procent. I to má však sestupnou tendenci, když se 1. kvartále bavíme o 11,16 %, 2. kvartál už to bylo 6,21 %, 3. kvartál 3,86 % a nyní pouze 1,44 %, v tomto případě je však vzhledem k období velký prostor pro zlepšení.

Apple si tak vede v letošním roce nad očekávání, na rozdíl od Mety, která předčila očekávání pouze v prvním kvartále, poté už své akcionáře spíše mučila.

Zdroj: Google, Yahoo

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Věci, na které byste si měli při investování dávat pozor

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Publikováno

dne

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Motivací k investování může být hned několik. Lidé si mohou chtít pouze odložit peníze, pokrýt inflaci nebo rovnou na investování zbohatnout. Pro všechny tyto případy je ale nutné se vyvarovat častých chyb.

Investování je rizikové

Každý, kdo hodlá investovat své peníze, by si měl především nastudovat možná rizika své investice. Rozhodně nestačí se podívat na historické výnosy. Ty mohou sice napovědět, jak by se situace mohla v další době vyvíjet, ale rozhodně nejsou zárukou budoucích výnosů.

Ve většině případů rovněž platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je také riziko investice. Proto byste měli před vložením svých peněz znát alespoň to, jak moc hodnota dané investice kolísá v čase a o kolik se může nejvíce propadnout. Tak byste měli být připraveni na případnou ztrátu.

Nezbohatnete za pár minut

Investování není o rychlém zisku. Naopak je spíše o trpělivosti a vytrvalosti. Zde nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár měsíců, od toho jsou jiné nástroje, které jsou mimořádně rizikové a nejspíše dopadnou ztrátově.

S tím rovněž souvisí to, že byste si měli sestavit investiční plán. Ten vám při jeho dodržování pomůže v tom, že nebudete dělat unáhlená rozhodnutí. Spousta lidí například při prvním poklesu zbrkle vyberou všechny peníze, což je obrovská chyba

Nezapomínejte na úspory

Je pravda, že s vyšší investicí roste i potenciální zisk. Není ale vhodné investovat všechny své úspory, i kdyby nabídka vypadala sebelíp. Vždy si něco nechte odložené na spořícím účtu. Nikdy nevíte, kdy tyto úspory budete potřebovat.

Zdroje: Investiční horečka, Portu

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Ekonomické události týdne: Problémy současnosti? K drahým energiím se přidali i drazí důchodci. Nic, co by v Bruselu nevyřešili přes noc

Publikováno

dne

Inflace si dál razí cestu Evropou, nejhůře jsou na tom státy blízko Ruska. Ke všem problémům s drahými cenami energií musí vláda řešit další zátěž – důchody už stojí moc. Změnu možná přinese zasedání Evropské rady, které bude projednávat řadu problémů.

Inflace trápí všechny čím dál víc

Statistický úřad Eurostat informoval, že inflace v září v Evropské unii stoupla na 10,9 %. To je oproti předchozímu měsíci o 0,8 % více. Nejhůře jsou na tom pobaltské státy a Maďarsko, které trápí inflace přes 20 %. Česko se ale nachází hned v závěsu za nimi.

Kam se ale hrabe většina evropských zemí na Turecko, které bojuje s téměř čtyřnásobnou inflací. Recep Tayyip Erdoğan přitom podporuje snižování úrokových sazeb. Nejspíše věří, že dohoda s Vladimirem Putinem ohledně distribuce plynu jeho zemi zachrání.

Důchody začínají být problém, nejen v Anglii

Příští rok si budeme muset vypůjčit cca 75 miliard, aby bylo možné vyplácet důchody. Bez reformy to nepůjde, což už ale věděli ve vládě všichni řadu let. Důvod? Důchody rostou rychleji než mzdy.

Světlo na konci tunelu?

To by mohlo přinést zasedání Evropské rady, které právě začalo v Bruselu. Klíčový bod k projednání je jasný. Ceny energií musí klesnout. Proti zastropování plynu bylo ale Německo s Nizozemskem.

Snad se celá věc pohne kupředu. Spousta živnostníků a průmyslových podniků, které živí obyčejné lidi už počítají vteřiny, než zavřou nebo omezí svůj provoz. Mnoho podnikatelů už ale své živobytí zabalilo dávno, než se dostanou hluboko do mínusu.

Ekonomické cykly jsou neúprosné, ale všudypřítomné…

Zdroj: BBC, Seznam Zprávy, Eurostat

Pokračovat ve čtení

Oblíbené