Spojte se s námi


Ekonomika

Jaká banka má nejlepší finanční produkty? Na vrcholu Moneta, KB nebo Česká spořitelna

Publikováno

dne

Za sebou máme jedenáctý ročník soutěže Finanční produkt roku, která samozřejmě i letos určila vítěze v jednotlivých kategoriích. Kdo se stal vítězem v oblasti hypoték nebo u jaké banky najdete nejlepší běžný účet?

Finanční produkt roku je soutěž, ve které analytici společnosti Scott & Rose na webu Finparada hodnotí ty nejlepší bankovní produkty uplynulého roku, tedy 2021.

Tato soutěž v sobě skrývá hned několik kategorií: nejlepší běžný účet, spořící účet, neúčelové osobní úvěry či hypotéky. To jsou tradičně nejsledovanější kategorie, na které se zároveň experti zaměřují nejvíce.

Pro běžný účet byste si tedy podle výsledků měli jít do Monety, jejíž účet Tom Plus nabízí bezplatný výběr ze všech bankomatů v České republice a rovněž v zahraničí, přičemž jeho vedení samozřejmě nic nestojí.

Účet si můžete sjednat online v pohodlí domova, nabízí okamžité platby nebo využívání služeb, jakými jsou Google Pay, Apple Pay, potažmo Garmin Pay. To znamená, že si svou kartu můžete nahrát do mobilního bankovnictví či aplikace a v obchodech tak budete moci telefonem, aniž byste měli platební kartu fyzicky u sebe.

Druhé místo patří v této oblasti Raiffeisenbank a jejímu Chytrému účtu, třetí pozici drží Air Bank.

Kategorie spořících účtů se pak podle výsledků dělí ještě na další tři oblasti: spořící produkty do 300 tisíc Kč, poté od 300 tisíc do 600 tisíc Kč a poslední třída, kde už se pohybujeme nad hranicí 600 tisíc korun.

První kategorii kraluje Hello bank! a jejich Hello spoření, jenž aktuálně nabízí úrokovou sazbu ve výši 1,8 % ročně pro vklady do 200 tisíc Kč.

Lídrem druhé jmenované oblasti je již výše zmíněná Moneta Money Bank, která aktuálně nabízí úrokovou sazbu 2,5 % p.a. pro vklady do jednoho milionu korun. Pakliže zůstatek na spořícím účtu přesáhne tuto hranici, tak se onen zbytek úročí 0,5 %.

No a kategorii číslo 3 ovládla opět Moneta se svým spořícím účtem Genius Gold, jehož vedení, založení i zrušení, přesně jako v případě výše uvedeného spořícího účtu, jede zcela zdarma. Gold je nicméně určen pro klienty, kteří již disponují také goldovým běžným účtem.

Klasická úroková sazba (pro vklady do jednoho milionu Kč) je 0,3 % p.a., nicméně při splnění dvou dalších podmínek se klienti mohou dostat až na roční úrokovou sazbu ve výši 1,1 %.

Tudíž v případě, že vám na běžný účet Genius Gold příjde měsíčně alespoň 35 000 Kč, zvyšuje se tato sazba o dalších 0,4 % (tedy na celkových 0,7 % p.a.). Na nejvyšší úrokovou sazbu (1,1 %) se dá dostat v případě, že si ke všemu klient ještě nakoupí podílové listy v minimálně částce půl milionu Kč.

Kategorii neúčelové osobní úvěry ovládla Komerční banka. Její Osobní úvěr nabízí jednu z nejnižších úrokových sazeb na trhu, konkrétně „od 4,90 % p.a.“. Půjčku si můžete vyřídit i online bez návštěvy pobočky. Za správu a vedení půjčky klient rovněž neplatí vůbec nic.

Pro druhé místo si došla mBank, třetí příčku ukořistila ČSOB.

Tímto se dostáváme k poslední kategorii, tedy k hypotékám. Aktuálně nejvýhodnější hypotéční úvěr na trhu najdete u České spořitelny, která nabízí své úvěry od 4,54 % p.a. Druhé místo v této oblasti bere UniCredit Bank, třetí příčku obsadila Equa Bank.

Zdroje: Finparada, Moneta Money Bank, iDnes

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

ČNB vyčkává, inflace roste, lidé chudnou aneb Co se událo v posledních dnech

Publikováno

dne

ČNB se rozhodla vyčkávat a nezvýšit úrokové sazby, což znepokojuje experty Deutsche Bank. Ti věří, že svoji chybu na příštím zasedání napraví. Inflace se zatím vyšplhala na 17,2 % a na konci prázdnin se očekává další zdražování energií. Jak vypadá aktuální situace v ČR?

ČNB vyčkává

ČNB podle očekávání mnohých nehlasovala pro zvýšení úrokových sazeb, které tak zůstávají stejné, když pro jejich zvýšení byla pouze dvojice Marek Mora a Tomáš Holub.

Experti Deutsche Bank však vyjádřili svoji nespokojenost, když označili tento krok za chybný. Podle největší německé banky by tak ČNB měla zasáhnout na dalším zasedání, kde už se zvýšení úrokových sazeb očekává.

„Vzhledem k tomu, že inflace v ČR v meziročním vyjádření v nadcházející době dále zrychlí, až k úrovni 20 procent, lze předpokládat, že její síla přiměje bankovní radu ČNB k dalšímu, podzimnímu navyšování základního úroku, a to na úroveň minimálně 7,5 procenta,“ vyjádřil se k události pro server Kurzy ekonom Lukáš Kovanda.

Inflace v ČR je aktuálně na 17,2 %, což je nejvíce od prosince roku 1993. Naši sousedé Polsko (15,5 %) a Slovensko (13,2 %) jsou na tom o něco lépe. Průměr EU je poté 9,6 %. Nejhůře na tom je stále Turecko, které v červenci zaznamenalo inflaci 79,6 %.

Inflace požírá úspory

Vláda slibovala občanům pomoc kvůli zdražování energií, nakonec se však dočkají jednorázové částky, která rozhodně nepokryje náklady, s nimiž málokdo ještě na začátku roku počítal, že by mohly zaklepat na dveře, jak by také mohla?

Svůj názor k aktuální situaci vyjádřila pro server Newstream i ekonomka Danuše Nerudová, která vyjádřila obavu nad budoucností obyvatelů v ČR.

„Ono se to moc neříká, ale nebude to jenom problém nízkopříjmových skupin obyvatel, ale také problém venkova. Co se týká obecně zdražování, myslím, že cílená pomoc by mohla být cílená lépe. Příspěvek pět tisíc korun je z mého pohledu moc plošný. A neměl být jednorázový, měla to být měsíční pomoc. Složenky platí lidé každý měsíc, nejenom v srpnu. Šla bych cestou zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ říká bývalá rektorka Mendelovy univerzity.

Další výrazné změny se jistě dočkáme po letních prázdninách, když budou lidé v očekávání, jak k věci přistoupí vláda a především energetické společnosti, které chystají další zdražování energií.

Zdroj: Kurzy, Newstream

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Satoranský je potřetí v řadě nejlépe vydělávajícím sportovcem z České republiky, Pastrňák je třetí, Souček osmý

Publikováno

dne

Ve středu byl zveřejněn žebříček nejlépe vydělávajících sportovců z České republiky. Potřetí v řadě se neměnilo pořadí na jeho čele. Ženám vládla tenistka Karolína Plíšková, která v celkovém pořadí skončila na 17. místě.

Časopis Forbes nyní opět vydal žebříček nejlépe vydělávajících sportovců v rámci jednoho kalendářního roku. Žebříček vychází pravidelně. Vždy se počítá doba od června do července dalšího roku.

Potřetí v řadě žebříček ovládl Tomáš Satoranský, tedy hvězdný basketbalista, který letos po šesti letech vrátil ze slavné NBA zpět do Evropy, když se upsal Barceloně. Za rok si vydělal 242 milionů korun.

Do částky se započítává hrubý plat od klubu, vyhrané odměny a příjmy od sponzorů. Mimo basketbal se Satoranský může radovat z kontraktů s firmami Audi a Adidas.

Druhé místo patří Jakubu Voráčkovi, který si polepšil návratem do Columbusu. Slavný hokejový útočník si v první sezoně na staronové adrese vydělal 181 milionů korun. Vystřídal Davida Krejčího, který z žebříčku vypadl kvůli odchodu z Bostonu do Olomouce.

David Pastrňák se umístil na třetí pozici s příjmem 170 milionů. Aktuálně má hvězda Bostonu Bruins kontrakt ještě na jeden rok a jedná se o nové smlouvě. V té by si měl rodák z Havířova výrazně polepšit.

Naším nejlépe vydělávajícím fotbalistou je Patrik Schick, který si přišel na 148 milionů korun. Útočník Bayeru Leverkusen však podepsal nový vylepšený kontrakt a v příštím roce si přijde na vyšší částku.

Za Schickem se umístila hned trojice hokejistů z NHL. První pětici uzavírá Tomáš Hertl (129 milionů), za nímž se na šestém, respektive sedmém místě umístili Ondřej Palát (126 milionů) a Jakub Vrána (113 milionů).

Osmé místo náleží kapitánovi fotbalové reprezentace Tomáši Součkovi (112 milionů), devátý skončil hokejista Dominik Kubalík (95 milionů) a první desítku uzavírá fotbalista Matěj Vydra (85 milionů).

Co se týká žen, vede si nejlépe Karolína Plíšková. Česká tenistka si přišla na 68 milionů korun. V celkovém žebříčku se dostala na 17. pozici.

Zdroj: Forbes, ČTK

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Jak je to se stavebním spořením a vyplatí se jej v současné situaci pořizovat?

V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?

Publikováno

dne

V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?

Vyplatí se stále mít stavební spoření nebo jej vůbec pořizovat? Co je zapotřebí si uvědomit je fakt, že tento typ spořícího produktu – to je zkrátka běh na dlouhou trať. A už z toho důvodu je nutné zvážit, zda uložení finančních prostředků do jakéhosi stavebního spoření vůbec efektivní.

Ano, stavební spořitelny se snaží nabízet zajímavé podmínky, jenže v konečném zúčtování se nejedná ani zdaleka o výhodné zhodnocení financí. Proč?

I za předpokladu, že splníte podmínky pro získání státní podpory, která činí 2 tisíce Kč ročně, zhruba 20% částku zaplatíte za poplatek za vedení smlouvy o stavebním spoření.

Ročně tento poplatek dělá okolo 300 až 400 Kč. U některých spořitelen pak zaplatíte také poplatek za uzavření smlouvy, který může činit až 1 % z cílové částky. Rovněž musíme počítat s tím, že připsané úroky podléhají 15% dani.

Dalším aspektem je to, že při nesplnění podmínek pro získání státní podpory, například kvůli předčasného ukončení smlouvy, zhodnocení spoření klesá. A o různých omezeních na stavebním spoření v letech následujících nemluvě.

Jestli tedy člověk zvažuje pořízení stavebního spoření, musí vzít v potaz i srovnání úrokových sazeb na jiných spořících produktech nebo potencionální legislativní změny, které mohou ovlivnit výhodnost stavebního spoření.

A také, jestli si je klient jistý tím, že s ohledem do budoucna na tyto peníze nesáhne a nevybere peníze předčasně.

Dobrá, pořád jsou to nějaké peníze navíc. Jenže i při úrokové sazbě ve výši 6,5 % a s měsíčním vkladem například 2 tisíce Kč po dobu osmi let z vlastních prostředků ušetříte zhruba 192 tisíc. A kolik získáte na úrocích? Okolo 17 tisíc za osm let.. Státní podpora za toto období by činila 18 tisíc.

A jaké jsou tedy další alternativy?

Celkově tedy 35 tisíc navíc, a to v rámci těch nejideálnějších podmínek. To znamená, když klient nepřeruší měsíční „splátku“ nebo nevybere peníze předčasně.

V dnešní době tak existují i lepší alternativy. A to například vklad do zabezpečeného balíčku podílových fondů s reálným 20% ziskem nebo akcie či kryptoměny.

Ve všech případech při rozumné a opatrné investici může být následný zisk nejen větší, ale také za podstatně kratší dobu. Byť investování do akcií či jiných fondů sebou nese větší riziko. Mnohdy se to ale vyplatí více, než své peníze pouze ukládat do stavebních spoření.

Zdroje: Kurzy.cz, Peníze.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené