Spojte se s námi


Lifestyle

Jak vypadá dokonalý den? Začněte ho sexem a ukončete poslechem oblíbené hudby. Cenné rady vám pomohou užívat si života

Nemůžete se v životě usadit nebo si najít místo, kde by vám bylo dobře? Den má pouze 24 hodin, které byste měli využít efektivně. Nezapomeňte, že život není pouze práce a povinnosti, ale čas bychom měli věnovat i sami sobě.

Publikováno

dne

Nemůžete se v životě usadit nebo si najít místo, kde by vám bylo dobře? Den má pouze 24 hodin, které byste měli využít efektivně. Nezapomeňte, že život není pouze práce a povinnosti, ale čas bychom měli věnovat i sami sobě.

Víte, jak by měl vypadat ideální den? Odborníci a vědci zkoumající lidské chování a psychologii přišli s několika nápady, které zajistí skvělý pocit po celý den, užijete si ho, a večer nastane spokojenost s tím, co jste všechno dokázali. Jak co nejlépe prožít 24 hodin?

Po ránu sex a úklid domácnosti

Vztahová terapeutka Marianne Johnsonová uvádí: „Samozřejmě je velmi pravděpodobné, že máte malé děti nebo žijete s rodiči. Pokud tomu ale tak není a nevyskytnou se jiné praktické problémy, pak svůj den ideálně začněte sexem. Studie totiž ukazují, že ranní sex má pozitivní výhody na zvládání stresu, zároveň zvyšuje hladinu vaší energie i oxytocinu, čímž se zvýší pocity propojení, důvěry a relaxace.” O pozitivním efektu ranního sexu svědčí i studie profesora Stuarta Brodyho.

Pro deník The Guardian se svěřila také spisovatelka Linda Grantová: „Velká většina spisovatelů, které znám, by souhlasila s tím, že ráno je nejlepší čas na psaní. Důvodem je to, že krátce po probuzení jste nejblíže stavu snění a vaše hlava ještě nezačne spadat do nudné racionality a všedních starostí.” Nemusíte se hned pouštět do knihy, ale stačí si ráno psát deník. 

Dopolední hodiny využijte k návštěvě terapeuta. Po ránu máte jistotu, že se vám terapeut bude 100% věnovat, bude vyspalý a lépe připravený vám pomoci. Další možností, jak nastartovat den, je uklidit celou domácnost. Dejte si na jednotlivé místnosti časový limit. Až ho splníte, nastane dobrý pocit z dobře odvedené práce.

Odpoledne je nejlepší čas na rande

„Pokud váháte, kdy jít o víkendu na rande, věřte, že nejlepší je se sejít na dopolední kávu, oběd nebo brzkou odpolední procházku,” říká Vicki Pavittová, vztahová koučka. Můžete ale zvolit také zdřímnutí, které je pro mnoho lidí tradiční činností po obědě. Není divu, že v některých státech je odpolední siesta přímo nařízená a obchody jsou zavřené.

Večer po práci si umyjte obličej, a zvolte si vlastní rituál, který každý den praktikujte. Nejen, že si ho vštípíte do hlavy a stane se pro vás automatikou, ale ještě navíc děláte dobře pro své zdraví. Večerní hodiny jsou vhodné pro návštěvu galerie nebo muzea. Obrazy vypadají jinak než při denním světle.

V noci se nemusí pouze spát

Pekaři oceňují noční hodiny, protože je všude ticho a klid a přemýšlejí kreativněji než přes den. Samozřejmě to záleží na každém jedinci, kdy se mu peče nejlépe. Vhodné je také přečíst si knihu, ze stejných důvodů – lépe se ponoříte do příběhu. Nesmíte ale číst v posteli, protože dříve nebo později stejně usnete.

Pokud neradi čtete, ale zase milujete hudbu, je noc nejlepší časem pro poslech. „Pro každého, kdo vyrostl skrytě na poslechu rádia nebo se sluchátky pod peřinou, možná existuje také historická rezonance, silný pocit izolace a soustředění: přímá komunikace mezi hudbou a vámi,“ uvedl hudební kritik Alexis Petridis.

Zdroj: The Guardian, Novinky

Oblíbené