Spojte se s námi


Rady a tipy

Jak si vést na pracovním pohovoru? Těchto 5 zásad vám může výrazně pomoci k získání vytoužené pracovní příležitosti

Pracovní pohovor je klíčovým momentem při hledání nové pracovní příležitosti. Je to šance nejen prezentovat své dovednosti a zkušenosti, ale také ukázat svou osobnost a to, že se na danou pozici hodíte. Víte, jak ze strany uchazeče o zaměstnání při pohovoru postupovat?

Publikováno

dne

Pracovní pohovor je klíčovým momentem při hledání nové pracovní příležitosti. Je to šance nejen prezentovat své dovednosti a zkušenosti, ale také ukázat svou osobnost a to, že se na danou pozici hodíte. Víte, jak ze strany uchazeče o zaměstnání při pohovoru postupovat?

Důkladně se připravte

Před pohovorem si pečlivě nastudujte informace o společnosti a pozici, na kterou se ucházíte. Znát historii, hodnoty, aktuální projekty a cíle společnosti vám pomůže lépe porozumět jejich potřebám a lépe se připravit na otázky.

Kromě toho ale také prokážete, že o takovou společnost skutečně máte zájem. Paradoxem je, že i v dnešní době toto mnoho lidí nedodržuje. Ve výběrovém řízení to tak pro vás může být i nemalou výhodou.

Zdůrazněte své dovednosti a zkušenosti

Během pohovoru se zaměřte na relevantní dovednosti a zkušenosti, které jsou klíčové pro danou pozici. Představte své dosavadní úspěchy a praktické příklady, které ilustrují vaše schopnosti.

Na druhou stranu ale zase nepřehánějte. Zkušení manažeři to z vašeho projevu stejně poznají. A není nic horšího, než když vedoucí pohovoru zjistí, že byla vlastně půlka rozhovoru vylhaná.

Buďte autentičtí, berte pohovor jako konverzaci

Být autentický je klíčové pro vytvoření dobrého dojmu. Zbavte se nervozity tím, že se soustředíte na to být sám sebou. Pohovor je příležitost ukázat vaši osobnost a jak zapadáte do firemní kultury.

I když je pohovor formální událost, snažte se z něj udělat příjemnou a interaktivní konverzaci. Komunikujte jasně a poslouchejte pozorně. Aktivní naslouchání a schopnost odpovědět na relevantní otázky jsou klíčové dovednosti.

Položte relevantní otázky sobě i druhé straně

Nezapomeňte, že pohovor je rovněž příležitostí získat informace potřebné pro vás. Zeptejte se na detaily o pracovním prostředí, týmové dynamice a očekáváních ohledně vaší role ve firmě. Pokud se ucházíte například o pozici obchodníka, je důležitých hned několik otázek, byť mnoho z nich zkrátka platí obecně.

A to jak probíhá induction program, neboli zaučování, co vše se budete muset naučit a jaká daná oblast obnáší specifika nebo kolik bylo prodaných produktů v regionu, který budete mít na starost.

Ukončete pohovor s díkem

V závěru pohovoru poděkujte za čas, který si na vás vyhradili. Vyhledejte možnost vyjádřit svůj zájem o pracovní příležitost a potvrďte svou ochotu poskytnout další informace, pokud je to potřeba.

Pracovní pohovor je procesem, kde je důležité vzájemné pochopení a potenciálně nastavit podmínky výhodné pro obě strany. Pokud tyto zásady budete dodržovat, může vám to pomoci absolvovat úspěšný pohovor a nakonec i získat požadovanou pracovní příležitost.

Zdroje: Indeed, LinkedIn, Forbes

Oblíbené