Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce ve Švédsku: Na vánoční stromek patří vlajky, na stole nesmí chybět vánoční šunka

Samotný způsob, jak se ve Švédsku slaví Vánoce, je směsicí domácích a zahraničních zvyků, které byly zdokonaleny a komercializovány během své cesty z agrární společnosti do moderní doby.

Publikováno

dne

Samotný způsob, jak se ve Švédsku slaví Vánoce, je směsicí domácích a zahraničních zvyků, které byly zdokonaleny a komercializovány během své cesty z agrární společnosti do moderní doby.

V současnosti většina Švédů slaví Vánoce téměř stejným způsobem jako my Češi, a to 24. prosince. Mnoho místních zvyklostí a specialit sice zmizelo. Avšak jak už píše portál Sweden.se, každá rodina tvrdí, že je slaví způsobem, který je pro ni typický.

Vánoce jsou zkrátka a dobře i ve Švédsku rodinnou záležitostí. Na 24. prosince si lidé kupují dárky a připravují typické vánoční jídlo.

Velkou roli hrají pochopitelně také nejrůznější ozdoby. Zejména světýlka totiž představují kontrast k typické „zimní“ tmě.

Podobně jako my i Švédové odpočítávají zbývají čas do Vánoc pomocí Adventu. Každou přibývající neděli tedy zapalují další svíčky na adventním svícnu. To je zvyk pocházející už z 90. let 19. století.

Každou tuto neděli si mnoho Švédů užívá tzv. glögg – horké kořeněné svařené víno s blanšírovanými mandlemi a rozinkami – a pepparkakor (perníkové sušenky). Pro děti běží v televizi vánoční pořad, který má 24 epizod a běží od 1. do 24. prosince.

Na vánoční stromek patří vlajky, jaké Švédové jedí pokrmy?

Vánoční stromy jsou ve Švédsku častokrát zdobeny dle rodinných zvyklostí, stejně tak, jako je tomu u nás. Někteří na stromečky přidávají i státní vlajky, a to pochopitelně z důvodu patriotismu.

Co se jídla týče, pokrmy švédských rodin jsou přece jen trochu odlišnější. Typická je například vánoční šunka, vepřová klobása, směs vajec a ančoviček (gubbröra), salát ze sleďů, nakládané sleďové filety, domácí játrová paštika, chléb na základě piva (vörtbröd) nebo speciální rybí pokrm s brambory zvaný lutfisk.

A podobně, jako je tomu u nás, jakmile je po štědrovečerní večeři, přichází čas na rozdávání dárků. Jídlo se zároveň přes noc stále nechává na stole. Důvodem je, že podle tradic se právě v tu dobu přicházejí najíst i zemřelí členové rodiny.

Zdroje: Visit Sweden, Sweden.se

Oblíbené