Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce ve Francii? Tradičním pokrmem je vánoční poleno na různé způsoby

Ve Francii, stejně jako na mnoha místech ve světě, se Vánoce slaví až 25. prosince. Tento den je pro místní sváteční, protože 24. prosinec je klasický všední den. Není to ale jediná zvyklost, která se liší od těch našich, českých.

Publikováno

dne

Ve Francii, stejně jako na mnoha místech ve světě, se Vánoce slaví až 25. prosince. Tento den je pro místní sváteční, protože 24. prosinec je klasický všední den. Není to ale jediná zvyklost, která se liší od těch našich, českých.

Co najdete na štědrovečerní tabuli?

I tady se ale 24. prosince celá rodina těší na bohatou večeři a zvykem je tu také půlnoční mše. Trávit večer s rodinou je tu tradicí, stejně jako u nás. Následující den ráno na vás čeká hromada dárků, které ale místo Ježíška nosí père Noël.

Velmi se podobá Santu Clausovi, je statný a unese jich mnoho. U večeře nesmí chybět bohatá tabule, která zahrnuje nejen hlavní chod, ale také dezert, kterému se říká „vánoční poleno”. 

O co se jedná? Je to piškotová roláda, která vypadá jako kousek dřeva. Stejně jako u nás, i ve Francii má každá rodina na svůj tradiční dezert vlastní postup. Na stole nesmí chybět pravé šampaňské, a víno se tu podává podle toho, co se zrovna servíruje. Co se tu u stolu nesmí, je počítat kalorie, protože Francouzi si na kvalitní a dobré jídlo a víno potrpí. 

Kromě polena se podává krůta plněná jedlými kaštany s vařenou zeleninou. Chybět nesmí ani ústřice nebo tučná kachní játra foie gras, ale štědrovečerní tabule se liší region od regionu. Najít tak můžete i makronky či jiné sladkosti, stejně jako různé druhy sýra.

Jaké zvyky dodržují Francouzi?

Vánoční tradice jako takové se od našich liší. Děti 24. prosince dávají za dveře bytu nebo domu mrkev pro soby, kteří přijedou s dárky. Pokud ráno mrkev zmizí, znamená to, že père Noël přivezl dárečky.

A jak je ke stromečku dostane? Komínem v krbu. V některých oblastech Francie děti dávají ke krbu boty, do kterých může dárky schovat. 

Vánoční stromky jsou bohatě vyzdobené, především osvětlením, které je vidět v nočních hodinách z každého bytu nebo domu. Ve Francii nechybí ani trhy, které jsou plné stánků s tradičními pokrmy, vínem, a také výrobky typické pro daný region. Především jde o vánoční atmosféru, kterou Francouzi nasávají plnými doušky.

Pokud byste si chtěli užít Vánoce ve Francii, rozhodně je o co stát. A nemusí se jednat o tradiční místa k návštěvě. Za zmínku stojí spíše menší městečka nebo vesnice, kde k sobě lidé mají blízko a právě během Vánoc si navzájem dávají radost a lásku. Společné zdobení stromku, večeře a ranní rozbalování dárků jsou tradice, které tu mají své místo.

Zdroje: JC Correct, Novinky

Oblíbené