Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Norsku? Nesmí chybět Popelka, mořské plody ani skřítek Julenissen

Ačkoliv je Norsko od České republiky poměrně vzdálené, oslavy Vánoc tam probíhají dost podobně. V televizi běží Popelka, nesmí chybět vánoční stromeček a dárky. V čem se ale norské Vánoce od těch našich liší?

Publikováno

dne

Ačkoliv je Norsko od České republiky poměrně vzdálené, oslavy Vánoc tam probíhají dost podobně. V televizi běží Popelka, nesmí chybět vánoční stromeček a dárky. V čem se ale norské Vánoce od těch našich liší?

Vánoce v Norsku? Nejoblíbenější svátky v roce!

V Norsku se Vánoce řadí k těm vůbec nejoblíbenějším norským kratochvílím. Norové je slaví s nadšením a ve velkém stylu. Chybět nesmí ani firemní vánoční večírky, kterým se říká Julebord. Během těchto akcí teče alkohol proudem a většina zaměstnanců slaví až do padnutí.

Jak vypadá norský vánoční stromeček? Nesmí chybět norské vlaječky

Samozřejmě nesmí chybět ani ozdobené stromečky. Tradice zdobení vánočního stromku se od té naší liší v tom, že na stromečcích nesmí chybět norské vlaječky. Nejčastěji se v norských rodinách setkáme s borovicemi, na kterých jsou kromě vlaječek také bílá světýlka.

Kdo nosí dárky? Poznejte skřítka Julenissena

Zatímco v Česku aby člověk skřítka pohledal, v Norsku jich je tolik, že jeden z nich dokonce nosí vánoční dárky. Jmenuje se Julenissen a svým vzhledem připomíná Santu Clause. V Norsku je dokonce možné navštívit místo, kde se vánoční skřítek narodil. Rodné město Julenissena se jmenuje Drøbak a v zimě skutečně připomíná vánoční vesnici.

Aby si Norové skřítka naklonili a zaručili, že jim přinese vánoční dárky, nechávají pro něj venku misku rýžové kaše.

Tradiční norská vánoční večeře?

V Norsku existuje několik variant tradiční štědrovečerní hostiny. Na východu země se nejčastěji setkáte s pečenými vepřovými žebry (svineribbe) podávanými se zelím a brusinkami.

Západ země je proslavený podáváním jehněčích žebírek. Těm se říká pinnekjøtt a fascinující na nich je to, že se podávají obraná téměř až na kost. Naštěstí se k nim podávají také brambory a kedlubnová kaše.

Na severu země a v rodinách, které milují ryby a mořské plody, se k vánoční večeři podává lutefisk. Jedná se o poměrně kontroverzní pokrm, který připomíná rybí rosol, ale spousta obyvatel nedá na tento národní pokrm dopustit.

Sladké a Vánoce? Ideální shoda!

Po večeři následuje dezert v podobě sladké rýžové kaše, do které se ukryje jedna mandle. Šťastlivec, na kterého porce s ukrytou mandlí vyjde, dostane za odměnu marcipánové prasátko.

K norským Vánocům samozřejmě patří také cukroví. Tím nejoblíbenějším jsou perníčky, neboli pepperkaker. Jste-li milovníky perníčků a perníkových městeček, vypravte se před Vánoci do norského města Bergen, kde se každoročně koná výstava perníkového městečka.

Milujete mořské plody? Vánoce v Norsku budete zbožňovat

Za zmínku stojí také to, že během Vánoc si Norové rádi pochutnávají na mořských plodech od rána do večera. V některých rodinách je zcela běžné, že se k snídani na Vánoce podávají právě mořské plody.

Závěrem samozřejmě musíme zmínit také Popelku. Tu naší tradiční českou s Libuškou Šafránkovou v hlavní roli. Od roku 1975, kdy byla v Norsku pohádka Tři oříšky pro Popelku (Tre nøtter til Askepott) vysílána poprvé, se stala jednou z vánočních tradic.

Ovšem nepředstavujte si, že jsou všechny postavy nadabované a každá z nich má jiný hlas. Dabingu se totiž ujal norský herec Národního divadla Knut Risan. Údajně před tím film ani neviděl a musel jej celý namluvit během jednoho dne. Ačkoliv nám by takový dabing přišel předpotopní, Norové svoji verzi natolik milují, že si ji v žádném případě nenechají pohanit.

Mimochodem, norská posedlost Popelkou je natolik velká, že v roce 2021 dokonce vznikla norská verze Tří oříšků pro Popelku. Jmenuje se Tří přání pro Popelku a rozhodně byste se na ni měli podívat. Jedná se o vskutku povedenou poctu české filmové klasice.

Které norské vánoční zvyky a tradice vás překvapily? A které jste naopak dobře znali?

Zdroje: Severské listy, Norge Real Camp Life, Mundo, Youtube

Oblíbené