Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Brazílii? Dárky nosí dětem Papai Noel a zpívá se Noite Feliz

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Publikováno

dne

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Vánoce v Brazílii

Brazilci slaví Štědrý večer (Véspera de Natal) v noci z 24. na 25. prosince. V tuto dobu se země nachází uprostřed parného léta, takže se vánoční svátky nesmazatelně pojí s vedrem a slunečním svitem. Nicméně Brazilci sníh v rámci vánočních dekorací nahrazují vatovými chomáčky, kterou jsou k vidění téměř všude.

I zde se Vánoce staly v posledních letech hlavně komerčním generátorem zisků. Nákupní centra jsou vyzdobena všelijakými světýlky a figurkami Papai Noel a přetékají zbožím, které se obchodníci v různých akcích snaží prodat zákazníkovi.

Brazilské vánoční tradice

Jako v mnoha jiných zemích i zde rodiny společně zdobí vánoční stromeček pod který přinese Papai Noel o půlnoci dárky. Děti nechávají poblíž okna ponožku, aby jim ji, až přijde nadělovat, za dárek vyměnil.

U Štědrovečerní večeře (Ceia de Natal ) se sejde celá široká rodina včetně vzdálených příbuzných, kmotrů i přátel. Brazilské Vánoce jsou o setkávání se, společném hodování, hraní her a oslavách svátků. Ke stolu se usedne kolem osmé hodiny večerní a hostina obvykle trvá až do dalšího rána. Během večeře se vždy některý z dospělých nenápadně vytratí, aby pod stromeček uložil dárky, které se otevírají po půlnoci.

Brazilskou vánoční písní je Noite Feliz, obdoba naší „Tiché noci“, která se zpívá všude v kostelech, na ulicích, v domácnostech i obchodech.

Vánoce v Brazílii nabízí tradiční slavnostní pokrmy

K vánoční večeři se většinou jako hlavní chod podává nadívaná krůta s rýží. Brazilci jsou známí milovníci kurýrních služeb, takže není neobvyklé, že si rodina tento pokrm objedná a nechá prostě dovézt.

Na stole dále nesmí chybět šunka, pečené vepřové maso, bramborový salát s majonézou, mnoho druhů zeleniny a ovoce a samozřejmě sladkosti. Typickým ovocem, jsou hrozny, které přinášejí štěstí a bohatství. Typickým jídlem pak cuz-cuz paulista, kuskus zapečený ve formě na bábovku s rajčaty a vajíčkem.

Po večeři se podávají sladké dezerty. Mezi nejoblíbenější patří dorty s banánem nebo kokosem, domácí puding či Pannettone, sladký chléb v italském stylu, kterého jsou před Vánoci plné obchody.

Amigo secreto („tajný přítel“)

Tato tradice je velmi rozšířená a typická pro větší pracovní kolektivy, dodržují ji ovšem i v některých rodinách. Princip spočívá v tom, že si každý vylosuje jednu osobu, pro kterou opatří dárek pod stromeček v předem stanovené hodnotě. V rodinách je pak součástí společenských her nejprve popsat osobu, pro kterou mám dárek jejími vlastnostmi a ostatní se pokoušejí uhodnout, o koho jde.

Na Boží hod se rodiny většinou účastní mše, navštěvují své sousedy a přátele, scházejí se na pláži nebo hrají nejrůznější společenské hry. Vánoční oslavy končí 6. ledna na Tři krále (Folia de Reis). V tento den se v ulicích města konají průvody v kostýmech, které znázorňují cestu tří mudrců do Betléma.

Zdroje: jenprocestovatele.cz, zenysro.cz, vanocnisen.cz, Ranní čaj

Oblíbené